Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ani Ölüm Hakkında Bunları Biliyor Musunuz?
Yazar Mesaj
ALP Çevrimdışı
Super Moderator

Katılma Tarihi: Mar 2008
Rep Puanı: 14
Ani Ölüm Hakkında Bunları Biliyor Musunuz?
Ani kalp ölümü tüm dünyada çok önemli bir sağlık sorunu. Kalp ve damar sistemi hastalıkları ölümün tüm dünyadaki en önemli nedeni. Bu hastaların yaklaşık yarısında ölüm; ani ölüm şeklinde oluyor. Bu ölümlerin en önemli nedeni ise kalbi besleyen damarlarda daralmalar ve tıkanıklıklar sonucu gelişen koroner arter hastalığına bağlı olarak gerçekleşiyor.

Yapılan çalışmalarda ani kalp ölümünün yüzde 80 oranında kalbi besleyen damarlardaki darlıklar ve tıkanmalar nedeniyle oluştuğu saptandı. Koroner damar hastalığının yanı sıra diğer yapısal kalp hastalıkları da ani ölüme neden olabiliyor.

Ani kalp ölümlerinin engellenmesi, başta koroner damar hastalıklarının engellenmesi ile mümkün oluyor. Sigara, kolesterol yüksekliği ve tansiyon yüksekliği, kalp hastalığına neden olan, önlenebilir ya da tedavi edilebilir risk faktörlerini oluşturuyor.

Bazı nadir görülen ailesel geçişli hastalıklar, sağlıklı genç kişilerde ani ölüme neden olabiliyor. Bu açıdan yüksek riskli hastalar çeşitli tanısal yöntemlerle saptanıyor. Bu nedenle özellikle yakın akrabalarını beklenmedik ani ölümlerle kaybedenlerin bir kardiyoloji merkezinde değerlendirilmeleri gerekiyor.

Günümüzde ciddi kalp hastalıkları olan kişilerde çeşitli tetkiklerle ani ölüm riski belirlenebiliyor.

DİPNOTLAR

• Ani ölüm tüm ölümlerin yüzde 12’sini oluşturuyor.

• Ani kalp ölümü, sık görülen kanserlerden olan ölümlerin toplamından daha fazla ölüme neden oluyor.

• Ani kalp ölümü kader değil, önlenebilir bir durum.

• Kalbi besleyen damarlarda daralma ya da tıkanmanın belirtisi, hastaların yüzde 20’sinde ani ölüm şeklinde oluyor.

• Ani kalp ölümü ileri yaşlarda daha sık görülse de her yaşta, hatta çocuklarda bir görülebiliyor.

• Bir çok ülkede 20-30 yaş arasında ölümlerin en sık rastlanan nedeni ani kalp ölümü oluyor. Bu sayı trafik kazalarından olan ölümlerden bile daha fazla  (Sağlıgın Sesi-alıntı)

ALP/YAKUP;AKIL, "sadece bize sunulan seçeneklerle yetinmeyip, bunların dışında da çözüm bulabilmektir..."
http://yakup_demirkesen.sitemynet.com/metafizik/
[Resim: divblommkc3ckw5mt8.gif]
06-19-2008 04:38 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
gül Çevrimdışı
Aileden

Katılma Tarihi: Aug 2008
Rep Puanı: 5
RE: Ani Ölüm Hakkında Bunları Biliyor Musunuz?
Sadçok güzelbir konuya deyinmişsiniz arkadaşım allah sizden razı olsun ..bu konu benim ailemin başında.. babam..annem..ablam ve 35 yaşında abim aniden kalp kırızi olarak vefet etti..annem ablam ve abim bir yıl içinde kaybettim .Sad.doktorlara sesleniyorum eyer ani kalp kırızleri önleniyorsa lüüüütfen ...insanları uyaralım .küçük çocuklar yetim kalmasınSad.Sad

[Resim: 59yccw.gif]
09-20-2008 05:13 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
ALP Çevrimdışı
Super Moderator

Katılma Tarihi: Mar 2008
Rep Puanı: 14
      Rica ederim Gül hanım,Allah sizden de razı olsun ,kaybettiğiniz yakınlarınız için  üzüldüm ,başınız sağolsun, Allah sabır versin.SAĞLICAKLA KALIN.

ALP/YAKUP;AKIL, "sadece bize sunulan seçeneklerle yetinmeyip, bunların dışında da çözüm bulabilmektir..."
http://yakup_demirkesen.sitemynet.com/metafizik/
[Resim: divblommkc3ckw5mt8.gif]
09-20-2008 05:36 AM
fatih Çevrimdışı
Forum yöneticisi

Katılma Tarihi: Apr 2007
Rep Puanı: 10
gul kardesım basın sagolsun ınan cok uzuldum allah mekanlarını cennet eylesın allah sanada sabır ıhsan eylesın bende babamı anı bır olum sonucu kaybettın ınan cok zor tekrar basın sagolsun kardesım bızler yanındayız her zaman bır ıstegın arzun oldugu zaman soyle elımızden geldı kadar arkanda oluruz tekrar sevgıler
09-20-2008 06:32 AM
gül Çevrimdışı
Aileden

Katılma Tarihi: Aug 2008
Rep Puanı: 5
Smile. çok teşekür arkadaşım fatıh ben yenı yazmaya başladım yazılarıma cevap gelince çok mutlu oldum Big Grin.yaşam aralıgı diye bir dergi vardı orada şöyle yazıyordu .ACILAR PAYLAŞTIKCA .AZALIR :DSEVİNÇLER PAYLAŞTIKCA ÇOGALIR.Smileçok güzel bir söz . şimdi anlıyorum .o söz çok doru .kader arkadaşlarımı seviyorum .Big Grin.ömür boyu mutlu ve salıklı yaşamalarını yuce rabbimden istiyorum.

[Resim: 59yccw.gif]
09-20-2008 06:51 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

İletişim | gencdiyaliz | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS