Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Damar yolunu bulmak artık kolaylaşacak
Yazar Mesaj
tornado Çevrimdışı
Aileden
*****

Mesajlar: 468
Katılım: Aug 2007
Karma Puanı: 13
Mesaj: #1
Smile Damar yolunu bulmak artık kolaylaşacak
Hastanelerin kan alma departmanı, pediyatri, yeni doğan, geriyatri, onkoloji, kalp damar cerrahisi, anestezi, dermatoloji, yoğun bakım, diyaliz üniteleri ve acil servislerinde kullanılan VeinViewer cihazının lansman toplantısı İstanbul’da yapıldı. Cihazı tanıtan Sanitas Genel Müdürü Umut Suna Uygun, “Cihaz deri altı damar yapısını belirleyen ve doğrudan deri üzerine eş zamanlı olarak yansıtan patentli bir teknolojidir. Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 2 yıl önce kullanılmaya başlayan son teknolojik ürünü cihaz çok kısa süre içinde büyük ses getirmiş ve yüzyılın buluşları arasına girmeyi başarmıştır. Damar yollarını bulmada sağladığı yüzde 100 başarı doktor ve hemşirelere büyük kolaylık, hastalara konfor getirmiştir. Her yaşta her kiloda her cilt tipinde ve ten renginde hastaya uygulanabilir. Deri altı damar yapısını istenilen bölgesini aydınlatır ve sağlık çalışanının damar belirlemesini tahmin işi olmaktan çıkartır” dedi.

Göğüs kalp ve damar cerrahisi varislerden söz eden Prof. Dr. A. Kürşat Bozkurt ise yaptığı konuşmada, “Bu cihaz bizim için çok önemli. Biz çalışmalarımızda bu cihaz sayesinde kılcal damar ları daha rahat görerek gerçekleştiriyoruz. Bu büyük bir buluş. Bir ağacı düşünün, biz o ağacın köklerine iniyoruz ve tedavimizi köke kadar inerek gerçekleştiriyoruz. Her hastanede bulunması gereken bir cihaz” diye konuştu.

VeinViewer nedir?
VeinViewer cilt altında yer alan 8-10 mm derinliğindeki periferik damarları görüntüleyen yakın-kızılötesi teknolojisiyle çalışan bir sistemdir.
VeinViewer, içerisinde bulunan dijital kamera aracılığı ile kirli kanı taşıyan damarlardaki hemoglobini tespit eder. VeinViewer alınan bu görüntüyü içerisinde bulunan bilgisayara aktarır. Bilgisayar tarafından görüntü işlenerek aynı boyutta yeni bir görüntü oluşturur. Yeni görüntüde cilt altında tespit edilen damarlar siyah renkte, damar bulunmayan yerler parlak yeşil renkte eş zamanlı olarak (30sn / kare) tekrar cilde yansıtır.

Kullanılan bu teknoloji rakipsizdir. VeinViewer her yaşta, her kiloda ve her ten rengindeki hastada kullanıma uygundur. Cihaz çalıştırıldıktan sonra 20 saniye içerisinde kullanılabilir duruma gelir. Hareketli kolları ve tekerlekleri sayesinde, her durumdaki hastaya hastayı hareket ettirmeye gerek kalmadan her serviste rahatlıkla kullanılabilir. Cihazın rutin bakımı çok kolaydır. Günde sadece bir defa kalibre edilmesi yeterlidir. Bu işlem her kullanıcının 10 saniye içerisinde rahatlıkla yapabileceği kolaylıktadır.

“VeinViewer” ın faydaları
Intravenöz girişlerindeki deneme sayısını en aza indirir, ilk girişteki başarı oranını arttırır, intravenöz girişinde kullanılan ürünlerin sayısını azaltır, sağlık çalışanına güven verir, intravenöz girişinde harcanan toplam zamanı azaltır, hasta memnuniyetini arttırır
08-03-2008 04:32 AM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
semerkand/hasan Çevrimdışı
Aileden
*****

Mesajlar: 678
Katılım: Jul 2007
Karma Puanı: 11
Mesaj: #2
RE: Damar yolunu bulmak artık kolaylaşacak
hakan bey guzel valla bizmi diyalizde bi hemsire vardı valla ras gele takıyodu belki bu cıaz sayesin deartık rasgele takmazda hastada kendide zahmeten kurtulur işlah tüm hastanelere gelirde milet bi oh çeker damar yapısı iyiolmayan arkadslar için guzel bi gelişme tum damar hastalıkları için mekemel bir cıhaz tsk ler guzel konu

    
Adımlarımızın gittiği yere, kalbimiz varmıyor gibi...

Gözlerimizin değdiği yere, gönlümüz dokunmuyor gibi...

Yürü ama ruhun geride kalmasın!

Öyle u/yan ki güneş senden sonra u/yansın....
08-03-2008 04:50 AM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
sezen Çevrimdışı
Aileden
*****

Mesajlar: 147
Katılım: Jul 2007
Karma Puanı: 4
Mesaj: #3
RE: Damar yolunu bulmak artık kolaylaşacak
hakikaten güzel bir cihazmış benimde ilk açılan fistülüm rasgele igne girişlerinden bozuldu. inşşallah türkiyeye gelir biran önce fistül açılırkende mutlaka çok yararlı olacak bir cihaz sevindirici.
08-03-2008 04:59 AM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
tornado Çevrimdışı
Aileden
*****

Mesajlar: 468
Katılım: Aug 2007
Karma Puanı: 13
Mesaj: #4
RE: Damar yolunu bulmak artık kolaylaşacak
[Resim: 13ygqc3.jpg]

SAMSUN (İHA) - Yüzyılın buluşlarından biri olarak kabul edilen damar görüntüleme sistemi VeinViewer, ABD'den sonra Türkiye'de ilk defa Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde hizmete sunuldu.

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yaklaşık 2 yıl önce kullanılmaya başlanan teknoloji ürünü cihaz çok kısa süre içinde büyük ses getirirken, Türkiye'de ilk defa Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde kullanılmaya başlandı. Damar yollarını bulmada sağladığı yüzde 100 başarı, doktor ve hemşirelere büyük kolaylık, hastalara ise konfor getirdi. Cihazla özellikle bebeklerde, çocuklarda ve kanser hastalarında damarı bularak kan almak kolaylaştı.

VeinViewer cihazını Türkiye'de ilk defa satın alarak hizmete sunan sağlık kuruluşu olduklarını belirten Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Mithat Günaydın, çağın buluşunu hastaların hizmetine sunmaktan mutlu olduklarını söyledi. VeinViewer sayesinde artık damar bulamama ya da defalarca tekrarlanan iğne girişlerinden kaynaklanan acılar ve morlukların sona erdiğini ifade eden Başhekim Günaydın, "Laboratuvarda tahlil için kan veren çocuklar büyük stres yaşıyordu. Kan alını sırasında çocuklarda ve bebeklerde damarın bulunması çok zordu. Damar bulunana kadar da bir kez giriş yapıldığı için çocuklar büyük acı çekiyordu. Bu cihaz sayesinde delik deşik olmaktan kurtuldular. Ayrıca taşınabilir olan bu cihaz servislerde de serum takılacağı sırada yaşanan güçlüklerde kullanılabilecek" dedi.

Türkiye'de 49 bin dolara satışa sunulan VeinViewer cihazının Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne 57 bin YTL'ye satıldığı öğrenildi.
  
18-09-2008  
Damar görüntüleme cihazı VeinViewer Türkiye’de


  
09-20-2008 02:27 AM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
agun555 Çevrimdışı
Aileden
*****

Mesajlar: 9
Katılım: Jun 2008
Karma Puanı: 0
Mesaj: #5
RE: Damar yolunu bulmak artık kolaylaşacak
SAMSUN KADIN DOĞUM VE ÇOCUK HASTALIKLARI HASTANESİ YETKİLİLERİNİ TEKNOLOJİYİ YAKINDAN İZLEDİKLERİ VE ÇOK YARARLI OLACAK BU ALETİ HASTANEYE KAZANDIRDIKLARI İÇİN. FİYATINADA BAKINCA ASLINDA HER HASTANEDE BULUNMASI GEREKLİ OLAN CİHAZIN SAĞLIK BAKANLIĞINCA SAĞLANMASI VEYA HER HASTANENİN DÖNER SERMAYESİNCE SAĞLANMASI GEREKİR DÖNER SERMAYE DEDİĞİN HASTALARDAN ALINAN PARA DEĞİLMİ HİZMET OLARAK YİNE HASTALARA DÖNECEK VE BÖYLECE DAHA ETKİN VE SAĞLIKLI HİZMET VERİLECEK. TEKRAR TEBRİKLER SAMSUN DOĞUM VE ÇOCUK HASTANESİ
09-25-2008 06:20 AM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
Enderce Uzakta
Aileden
*****

Mesajlar: 116
Katılım: Aug 2008
Karma Puanı: 5
Mesaj: #6
RE: Damar yolunu bulmak artık kolaylaşacak
Tornado abi helal yaw kendime acımıomda bebelere çocuklara acıom delikdeşik ediolar paylaşımın için teşekkürler. Big Grin
(En son düzenleme: 09-25-2008 03:28 PM ALP.)
09-25-2008 07:54 AM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
Mesaj Önizleme 


Foruma Git:
Bize Ulaşın | gencdiyaliz | En Üste Dön | İçeriğe Dön | Mobil Versiyon | RSS Beslemesi