Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kök hücre tedavisi yapılan merkezler
Yazar Mesaj
tornado Çevrimdışı
Aileden
*****

Mesajlar: 468
Katılım: Aug 2007
Karma Puanı: 13
Mesaj: #1
Rolleyes Kök hücre tedavisi yapılan merkezler
* Ankara İbni Sina Hastanesi

*Ankara GATA

*Ankara Numune Hastanesi

*İstanbul Tıp Fakültesi

*Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

*Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi

*Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi

* Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi
Kök hücreler her derde deva olacak

Kök hücre çalışmaları; kanser ve kalp hastalarında yaşam süresini uzattı, Alzheimer, Parkinson gibi hastalıklarda, felçte umut ışığı oldu.Omurilikte, kanda ve yeni doğan bebeklerin kordon kanında bulunan kök hücreler, son yıllarda tıpta çığır yaratan birçok tedavinin önünü açtı. 1990'lı yıllardan beri kan kanserleri ve genetik kan hastalıklarında kullanılan kök hücre tedavisiyle ilgili çalışmalar, özellikle son 5 yıldır hız kazandı.

Kök hücre; uygun ortamda yerleşip çoğalabilen, olgunlaşarak kaynaklandığı dokuya ait hücreleri oluşturabilen, kendisini yineleyerek benzer kök hücreleri üretebilen ve son zamanlarda gelişen yeni bir işlevi olarak da farklı dokulara gittiği zaman da farklı dokuların hücrelerine dönüşebilen bir ana hücre.

Kan Yapıcı Kök Hücre
Kök hücre tedavilerinin en sık şekli, kan yapıcı kök hücre tedavisidir. Bunun başlıca kaynağı da kemik iliğidir.
Daha sonra dolaşımdaki kandan ve kordon kanından hematopoetik kök hücre tedavisinde birinci sırayı, habis kan hastalıkları alır. Bunda da ilk sırada akut lösemiler bulunurken, bunu kronik lösemiler, lenfomalar, multipl miyelom izler. Lösemilerde iyileşme şansı yüzde 60'tır. Kronik miyeloid lösemide de aynı başarı oranı söz konusudur. Aplastik anemide (ağır kemik iliği yetmezliği, kemik iliğinin kan üretmemesi) başarı oranı, yüzde 80'lere kadar çıkıyor.

Hematopoetik Kök Hücre
En kolay elde edebilen kök hücre, hematopoetik kök hücredir.
Bu nakil, habis kan hastalıkları dışında kemik iliği yetersizliğinde de yapılabilir. Bunların en önemli örneği, aplastik anemidir. Bunun dışında talasemi gelir.

Kalp kasını yeniliyor
2000'lerin başlarından itibaren, kök hücrelerin hastalıklı dokuyu tamir etme özellikleri fark edildi. Birinci sırayı, kalp hastalıklarında kök hücre tedavisi aldı. Kök hücre tedavisi, kalp kasındaki hasarın tamirinde ve ağır kalp yetmezliğinde kullanılıyor. Enfarktüs geçirmiş hastalarda, kişinin kemik iliğinden alınan kök hücreler ayıklanıp koroner damara enjekte ediliyor. Bu tedavi, yeni damar oluşumunu da sağlayabiliyor.

Böbrek ve meme kanseri
İleri evre böbrek kanserinin tedavisi yok. Tümör, böbreğin dışına atladığı an, kurtuluş olmuyor. Burada bir mini nakil geliştirildi. Avrupa'da artık strateji, doku tutuyorsa, ilaç tedavisi sonrası hastanın kardeşinin kök hücrelerini toplayıp vermek.
Amaç, hastayı kemoterapiyle değil, kök hücreyle tedavi etmek.
Hastaların 3'te 1'inde başarılı sonuç alınıyor. Böbrek tümörlerinde uygun hasta grubunda 2 yıllık yaşam süresi yüzde 70'e çıkıyor. Meme kanserinde de mini nakil deneyimleri var. Tedavi ümitleri tükenmiş hastalara yapılıyor ve yaşam süresini 2-3 yıl kadar uzatabiliyor.
08-03-2008 06:32 AM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
Mesaj Önizleme 


Foruma Git:
Bize Ulaşın | gencdiyaliz | En Üste Dön | İçeriğe Dön | Mobil Versiyon | RSS Beslemesi