Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BÖBREK  BİYOPSİSİ ÖNCESİ BİLMENİZ GEREKENLER
Yazar Mesaj
ALP Çevrimdışı
Super Moderator
******

Mesajlar: 620
Katılım: Mar 2008
Karma Puanı: 14
Mesaj: #1
Exclamation BÖBREK  BİYOPSİSİ ÖNCESİ BİLMENİZ GEREKENLER
Başta nefritler olmak üzere çeşitli böbrek hastalıklarının tanısı için doktorunuzun uygun gördüğü hallerde böbrek biyopsisi yapılması gerekebilir. Biyopsi kararı öncesi ayrıntılı değerlendirmenin yapılması ve böbrek biyopsisine engel teşkil edecek bir durumun olmadığının görülmesi gerekir.Bu işlem öncesi bilmeniz gerekenler

·  Böbrek biyopsisi öncesi ultrasonografi ile böbrekleriniz değerlendirilir ve işleme uygun biyopsi iğnesi için size bir reçete verilir.

·  Böbrek biyopsisi için işlem sonrası en az 24 saat hastanede kalmanız gerekmektedir. Bu nedenle yatış işlemleri için uygun sevk ile gelmeniz gerekmektedir.

·  İşlemden en az 6 saat önce herhangi bir şey yememeniz gerekmektedir. Ancak düzenli olarak kullanılan kalp ve hipertansiyon ilaçları çok az miktarda suyla alınmalıdır. Aspirin ve kanı sulandıran diğer ilaçların biyopsi yapılacak hastalarda en az 7-10 gün once kesilmelidir. Eğer bu ilaçlardan birisini kullanıyorsanız, durumu lütfen doktorunuzla konuşunuz.

·  Biyopsi ultrasonografi eşliğinde deneyimli uzmanlarca yapılmaktadır. İğne biyopsisi olarak adlandırılan bu işlemde bir süre yüzüstü yatmanız gerekmektedir. Sırtta böbrek bölgesinde deri, deri altı ve böbrek zarınız lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra böbrekten iğne ile 2 adet parça alınmaktadır. Parçalar yaklaşık 1-1.5 cm uzunluğunda ve 0.3-0.5 mm çapındadır.

·  Böbrek biyopsisinde az da olsa kanama riski vardır. Bu nedenle işlemden sonra 24 saat süre ile hastanede izlenmeniz ve tuvalet ihtiyacınızı yatakta yapmanız gerekebilir. Bu süre zarfında size yardımcı olabilecek bir refakatçıya ihtiyacınız olacaktır.

·  İşlemden hemen sonra su içmeye başlayabilirsiniz. Yemek yemeniz için en az 4-6 saat beklemeniz ve doktorunuzun onayını almanız gerekecektir.

·  İşlem sonrası yapacağınız idrarların kanama açısından değerlendirilmesi gerekecektir. Bu nedenle idrarınızı dökmeden önce doktorunuza göstermeniz gerekmektedir.

·  İşlemden sonraki gün herhangi bir sorun olmazsa taburcu edilebilirsiniz. Böbrek biyopsi sonucunuz birkaç gün içerisinde rapor edilecektir.HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

İÇ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI

NEFROLOJİ ÜNİTESİ

ALP/YAKUP;AKIL, "sadece bize sunulan seçeneklerle yetinmeyip, bunların dışında da çözüm bulabilmektir..."
(En son düzenleme: 10-08-2008 05:05 AM ALP.)
10-07-2008 04:02 PM
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
Mesaj Önizleme 


Foruma Git:
Bize Ulaşın | gencdiyaliz | En Üste Dön | İçeriğe Dön | Mobil Versiyon | RSS Beslemesi