Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
18 Yaş Üstü Engellilerin, Özürlü Maaşı Almak İçin Mal Müdürlüklerinde Karşılaştıkları
Yazar Mesaj
tornado Çevrimdışı
Aileden
*****

Mesajlar: 468
Katılım: Aug 2007
Karma Puanı: 13
Mesaj: #1
18 Yaş Üstü Engellilerin, Özürlü Maaşı Almak İçin Mal Müdürlüklerinde Karşılaştıkları
18 Yaşını Doldurmuş (18 Yaşının Üzerinde) Engelli Arkadaşlarımızın Birçoğu, Özürlü Maaşı Almak İçin Bulundukları Bölgelerdeki Mal Müdürlüklerine Müracaat Ettiklerinde olumsuz cevapla karşılanmakta ve başvuruları reddedilmektedir.

Türkiye'nin birçok ilinde ve ilçesinde Mal Müdürlükleri bulunmaktadır. Bunların birçoğu Özürlü Maaşları konusunda başvuruları almakta ve incelemektedirler.Engelli maaşları konusunda, Mal Müdürlüklerinde bulunan komisyonlar tarafından engelli bireylerin özürlü maaş başvuruları incelenmekte,evraklara bakılmakta ve karar verilmektedir. Bu karar verilirken engelli bireyin anne-baba gelirleri özelikle incelenmektedir ve bu inceleme verilecek kararı önemli bir şekilde etkilemektedir.

2022 sayılı Özürlü Maaşları kanunu'nda ve yönetmeliğinde yapılan değişiklikle engelli bireylere verilen maaşlar konusunda önemli bir artış sağlandı. Ancak 18 yaşının üzerindeki engelli bireylere maaş bağlanması sırasında Mal Müdürlükleri tarafından anne-baba gelirinin baz alınması ve bunun engelli bireyin bir geliriymiş gibi gösterilmesi yani engellinin kendi kazancıymış gibi yada harçlığıymış gibi algılanması ve bunun sonucunda bu duruma göre hareket edilerek maaş başvurusunun reddedilmesi birçok olumsuzluğa neden olmaktadır.

İlgili Kanun'da belirtildiği üzere 18 yaşını doldurmuş, bir işe yerleştirilememiş ve Türkiye İŞ-KUR'da kaydı bulunan engellilerden, Özür Derecesi % 40-69 arasında olan,herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan gelir ve aylık almayan, kanunda belirtilen miktardan fazla geliri olmayan (82 YTL) ve bakmakla mükellef kimsesi olmayan engellilere aylık 175 YTL, üç aylık 540 YTL maaş bağlanır.

Aynı şekilde özür derecesi % 70-99 arasında olan engellilere yukarı şartlar da göz önünde bulundurularak aylık 265 YTL, üç aylık 808 YTL maaş ödenmektedir.

Ancak Mal Müdürlükleri, aşağıdaki cümlede yer alan nafaka ile ilgili maddeden hareketle, 18 yaşını doldurmuş engelli bireyin kendisi yukarıda belirtilen bütün şartları da taşısa bile, eğer Anne-Babası'nın bir geliri varsa bu geliri evdeki kişi sayısına bölerek ortaya çıkan miktarı, muhtaçlık sınırı olan 82 YTL ile karşılaştırıyor; eğer ortaya çıkan miktar 82 YTL'den fazla ise engelli bireye maaş bağlanmıyor ve başvurusu reddediliyor.

İlgili cümle Şöyledir:
"Medeni Kanunumuza göre nafaka yükümlüsü yakınlarından sağladığı yada sağlayabileceği nafaka miktarının aylık ortalaması muhtaçlık sınırının altında olması halinde ( 1 Ocak 2009 İtibari İle 87 TL dir.) maaşın bağlanması söz konusudur."(Yönetmelikte yada kanunda böyle belirtilmemektedir.)

Yukarıdaki cümlede belirtilen nafaka yükümlüsü yakınlarından sağladığı yada sağlayabileceği nafaka miktarı, 18 yaşının üzerindeki engelli bireylere uygulanamaz. Çünkü Medeni Kanuna göre 18 yaşının dolduran bireylere anne-babası bakmakla mükellef değildir ve reşit sayılırlar. Dolayısı ile 18 yaşını doldurmuş engelli bireylerden yukarıda belirtilen diğer şartları yerine getirenlere anne-babasının gelirine bakmaksızın özürlü maaşının bağlanması gerekmektedir.

Örneklemek gerekirse: 18 yaşını doldurmuş Murat, Ortoedik engellidir ve maaş almak için Mal Müdürlüğüne müracat etmiştir. Babası emeklidir ve iki kardeştirler, evde toplam 4 kişidirler. Mal müdürlüğünün Murat'a verdiği cevapta, babasının emekli olduğu, 600 YTL emekli maaşı aldığı ve Murat'ın hissesine aylık 150 YTL düşebileceği varsayıldığından özürlü maaşı alamayacağı söylenmektedir ve başvurusu reddedilmiştir.

Buradaki babasının emekli maaşının sanki murat'ın bir geliriymiş gibi gösterilmesi yada aylık kendi hissesine 150 YTL düşebileceği tamamen bir varsayımdır. Böyle bir uygulamanın yapılması yanlıştır. Çünkü babanın her ay emekli maaşından Murat'ın hissesine 150 YTL verebileceği kesin değildir ve dayanağı yoktur. Oysaki ilgili kişi bu maaşından ev kirası vermekte ve bu miktar aylık 250 YTL 'dir, buna ilaveten mutfak masrafı, ulaşım, elektrik,su,telefon derken kişi başına 150 YTL düşebilmesi tamamen bir hayalden ibarettir.

Mal Müdürlükleri yine yaptıkları bazı uygulamalarda, Anne'nin yada Baba'nın 18 yaşını doldurmuş engelli çocuğuna günlük 3 YTL harçlık verebileceği, bunun da aylık 90 YTL yapabileceği, bu miktarda muhtaçlık sınırı olan 82 YTL'den fazla olacağı için otomatik olarak özürlü maaşı başvurusunu reddediyor. Oysak anne-babanın her gün çocuğuna 3 YTL vereceği tamamen bir varsayımdır. Hukukta böyle bir uygulama yoktur. Görüldüğü üzere Mal Müdürlükleri tamamen hayali ve varsayıma dayalı olarak uygulama yapmaktadırlar.

Mal Müdürlüklerinin birçoğunda böyle bir uygulama yoğun olarak yapılmakta ve engelli arkadaşlarımızın çoğu mağdur edilmektedir. Bu durumu yasal değildir ve engelli bireylerin tamamını bu konuda ilgili Mal Müdürlüklerinden red cevabını alır almaz hemen bir itiraz dilekçesi yazmaya, akabinde red cevabı aldıktan sonra hemen dava açmayı öneriyoruz. Çünkü haklı oldukları bir konuda haklarını aramalarını öneriyoruz.

Mal Müdürlüklerinde ilgili mevzuata hakim, bu konuyu iyi bilen uzmanların olduğunu biliyoruz ama her Mal Müdürlüğünde bu uzmanlardan bulunmamaktadır. Dolayısı ile burada Pirimsiz Ödemeler Genel Müdürlüğünün bu konuda devreye girmesini ve çözüm üreterek engelli arkadaşlarımızın hakkı olan bu maaşı alabilmesini sağlaması öneriyoruz. Yoksa bu konuda dava açan engellilerin birçoğu bu davayı kazanacaktır.

Hatta şunu söylemek te mümkündür: 6 ay öncesine kadar aynı durumda olan birçok engelliye bu maaş bağlandı ve bu yapılırken anne-babalarının gelir durumu dikkate alımadı. Şimdi ne oldu da ,ne değişti de anne-babanın gelir durumu 18 yaşını doldurmuş engelli bireyler için dikkate alınmaya başlandı? Ne engelli maaşlarında ne de Medeni Kanun'da bu konu da herhangi bir yasal değişiklik olmadı. Olmadığı halde bu uygulamanın nedeni nedir?Tamamen keyfi bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Çünkü son zamanlarda bu yasadan yararlananların sayısı çok artmışır. Bu konunun bir an önce çözülmesini bekliyoruz.
06-09-2009 09:08 PM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
gül Çevrimdışı
Aileden
*****

Mesajlar: 57
Katılım: Aug 2008
Karma Puanı: 5
Mesaj: #2
RE: 18 Yaş Üstü Engellilerin, Özürlü Maaşı Almak İçin Mal Müdürlüklerinde Karşılaştıkları
emeginize saglık arkadaşım..bizleri ilgilendiren çok önemli bir konu paylaştıgınız için çok tşk ler .kader arkadaşlarım yazı uzun diye okumamazlık yapmayın çünki önemli

                 [Resim: 59yccw.gif]
06-12-2009 11:12 PM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
Mesaj Önizleme 


Foruma Git:
Bize Ulaşın | gencdiyaliz | En Üste Dön | İçeriğe Dön | Mobil Versiyon | RSS Beslemesi