Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çin tıbbına göre ÇİGONG,HASTALIK ve İYİLEŞME
Yazar Mesaj
fantastic Çevrimdışı
Site yöneticisi
*******

Mesajlar: 1,333
Katılım: Jul 2006
Karma Puanı: 17
Mesaj: #1
Çin tıbbına göre ÇİGONG,HASTALIK ve İYİLEŞME
[Resim: ChineseMedecine.JPG]

HASTALIK

Ruhsal, bedensel ve sosyal iyilik halinin yitirilmesi durumunda ortaya çıkan dengesizlik halidir. Hastalık yaşamın nerelerde hasarlandığının mesajını da verir. Dolayısıyla iyileşmek için bir rehberdir.

Her varlık ilişkileriyle, yani bağlantılarıyla varolur. Varlıklar kendilerini çeşitli yaşam bilgisi alışverişleriyle ifade edemezse, hastalığın tohumları atılır. Bağlantılar kopar ve bu süreç kritik noktaya gelirse, hastalık görünür hale gelir.

Birçok insan hastalığı zihinsel tutumla ilgilidir. Zihnin düşüncelerle dolu oluşu, endişe, heyecan gibi durumlar hastalık nedeni olurlar. Hastalıklı zihinsel tutumlar yanlış soluma ve duruş alışkanlıklarıyla ya da bedensel farkındalığın azalmasıyla yakından ilgilidir. Solumanın sığlığı, kesikliği, bedensel gerginlik, yanlış duruşlar hep zihni de bozarak hastalığa davetiye çıkarırlar.


Zihin sağlığının bir unsuru duygulardır. Duygular takıntılı hale gelirse ya da ifade edilmeyip bastırılırsa, hastalanmaya neden olurlar. Duyguların serbestçe akması ve birinin diğerine yer vermesi sağlığı teşvik eder.

Zihin sağlığında diğer bir unsur da ılımlı düşünmektir. Zihnin işlevlerinden birisi olan düşünmek günlük yaşamın zorluklarını aşmak için başvurduğumuz bir yetimizdir. Ancak beyni ısıtır. Eğer çok düşünürsek ve bu kronikleşirse, beyin adeta pişmeye başlar. Çok düşünmek yalnızca beyni pişirmez, dalağın işlevini de bozar. Dolayısıyla zihni zaman zaman da düşüncelerle meşgul etmeyip dinlendirmek, yani "boş" kılmak gerekir. Bunu çigongda sessizliğe giriş (bkz: program) çalışmasıyla yaparız.

Geleneksel Çin tıbbının görüşüne göre hastalığa çeşitli iç ve dış nedenler ve bunların dışındaki çeşitli nedenler yol açar. Altı aşırı hava durumu, salgın hastalıklar, travmatik yaralar dış nedenleri meydana getirirken yedi duygunun aşırılıkları iç nedenleri oluşturur. Yeme, içme, yorulma, uyuma gibi günlük yaşam etkinliklerinin düzensiz ve dengesizlikleri de çeşitli hastalık nedenlerini oluşturur.
http://www.vadiruhu.com/hastalik.html

[Resim: acikdeniz.jpg]

İYİLEŞME

İyileştirmenin anlamını tedavi ya da terapi sözcükleri karşılar. Hastalanma süreçlerine uygun tanı konarak iyileştirmeye başlanır. İyileştirme hastalanma sürecinin bir anlamda tersine döndürülmesidir. Bütüncül iyileştirmede dengenin nerede bozulduğu anlaşılır ve bu denge yerine konur.

Ortodoks (modern) tıp hastalığa neden olan dengesizliği gidermek yerine semptomlara, yani hastalık belirtilerine bakar ve bunları giderir. Örnek vermek gerekirse, damarları tıkalı ve bu nedenle tekleyen kalp, temel olarak damarları değiştirilerek iyileştirilir. Beslenme biçimine dikkat çekmek modern tıbbın görece bütüncül bir uygulamasıdır.

şifaÇeşitli iyileştirme yöntemlerinden bütüncül olanlar hastanın çeşitli yaşam alışkanlıklarını yoklayarak dengenin nasıl bozulduğunu araştırırlar. Birçok hastalığın kökeninde ruhsal sorunlar yatar. Bunların giderilmesi ile hasta da iyileşir. Ya ruhla ya solumayla ya da yaşam enerjisiyle çalışmak hastalığa görece derinden müdahale etmek demektir.

Bütüncül girişim ya da iyileştirmede hastaya çok yönlü yaklaşım sergilenir. Ancak ustalıklı bir iyileştirmede en az sayıda girişim bulunur. Örnek olarak, akupunktur tedavisinde en az sayıda iğneyle tedavi etmek ustalık sayılır.

[Resim: yayi-germe.jpg]

ÇİGONG

Çi (chi, qi) soluk, yaşam gücü, yaşam enerjisi, can, canlılık anlamlarına gelir, canlılığı sağlayan güçlerin genel adıdır. Gong (kung) ise beceri geliştirmek amacıyla zaman ve emek harcamak demektir.

çigongÇigong antik Çin’in günümüze olgunlaştırarak ulaştırdığı kültürel bir mirasıdır. Sağlık koruma, tedavi, ruh-bedensel gelişim, özsavunma, sanat, eğitim bilimi gibi belli alanlarda beceri kazanmak (yetkinleşmek) amacıyla canlılık üzerinde uzun sürelerle kararlı olarak çalışmaya ve canlılığı etkileme sürecini bilimsel olarak incelemeye çigong denir.

Kendi ya da başkalarının yaşam gücü üzerinde çalışma, beslenme, yerleşim uygulamaları ve bilincin üst boyutlarıyla iletişim kurma (psikolojik danışmanlık) çigongun kapsamındadır. Vadi Ruhu Çigong Okulu çigongun özellikle ruh ve beden sağlığına olan katkılarını vurgulamaktadır: Programlarındaki alıştırma sistemleri, özellikle kronik hastalıkları tedavi eden ya da onlara karşı koruyan ve algılama yetisi, irade gösterme gibi zihinsel, ruhsal yetileri eğiten güçlü unsurlarıyla insan varlığını ileri düzeyde etkileyip geliştirme gücüne sahiptir.

Kişinin kendi üstünde yaptığı uygulamalar beden, soluma (can) ve zihin düzenleme temelleri üzerine kuruludur, belli duruş, devinim, soluma, titreşim (sesler), imgeleme, zihin odaklama ve kendi kendine masaj yöntemlerini içerir.

http://www.vadiruhu.com/cigong.html

Hayat paylaştıça güzeldir,ve sanatla dahada güzelleşir...Smile
KURALLAR lTAMAMLAYICI TIP l
l KRONİK HASTALIKLARDA ÇALIŞMA METODU l
(En son düzenleme: 05-20-2012 10:18 PM fantastic.)
10-31-2009 04:10 AM
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
Mesaj Önizleme 


Foruma Git:
Bize Ulaşın | gencdiyaliz | En Üste Dön | İçeriğe Dön | Mobil Versiyon | RSS Beslemesi