Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Orjinal yoga sistemi üzerine Prof.AKif manaf video
Yazar Mesaj
fantastic Çevrimdışı
Site yöneticisi
*******

Mesajlar: 1,333
Katılım: Jul 2006
Karma Puanı: 17
Mesaj: #1
Orjinal yoga sistemi üzerine Prof.AKif manaf video
Prof.Akif Manaf Ebruli programında yoga sistemi , çakralar ve hastalıklar v.s gibi konular üzerine anlatıyor.
http://www.izlesene.com/video/spor-param...af/1440202
http://www.izlesene.com/video/paramahams...um/1440389
youtube.com/watch?v=C7Js3-aYcqo&feature=related

Yoga sözcügü dünyanin en eski anadili olan Sanskrit dilindendir. Yoga sözcügü Yuc sözcügü ile ayni kökten gelmektedir. Yuc 'boyunduruk' demektir. Bu nedenle de Yoga 'kontrol etme' anlamina gelmektedir. Yani Yoga vücudun, duygularin ve zihnin mükemmel kontrolü demektir.

Ayni zamanda, Yoga kelimesi 'birlestirmek' anlamina da gelir, yani insani evrendeki canli ve cansiz olan herseyle birlestirmek demektir. Günümüzdeki degisik yasam sartlari insani giderek dogal yasamdan uzaklastiriyor. Insan dogadan gittikçe daha çok kopuyor, oysa Yoga insanin doga ve evrenle devamli olarak baglantida kalmasini sagliyor.

Sonuçta Yoga 'bütünlesmek' demektir. Bu bir taraftan vücudun, zihnin ve ruhun mükemmel uyumu ve bütünlesmesi, diger taraftan ise bireysel bilincin Evrensel Bilinçle bütünlesmesi, temasi anlamina gelir. Böylece Yoga uygulayarak insan vücudunu, duygularini ve zihnini tamamen kontrol edebilir. Dogadan ve evrenden kopmaz. Sonuçta Evrensel Bilinçle temasta kalir.

Orijinal Yoga Sistemi 'ruh' konusunda detayli bilgiler ve teknikler sunmasi, insani bilinç ve ruh konularinda gelistirmesi ile birlikte teoloji ve ritüellere dayanan bir din degildir. Orijinal Yoga Sisteminde hiyerarsi ve herhangi bir lidere veya tanriya tapinma yoktur. Yoga spiritüel bilgi kaynagidir. Bu bilgileri edinerek birey bütün dinlerin temel prensiplerini kavramaktadir.

Yoga, hiç bir sinif, inanç, renk, irk, cinsiyet ve yas ayirimi olmayan, tüm insanliga açik olan kültürel ve spiritüel bilgi dalidir. Yoga çalismalarina baslamak için belki de gereken tek bir nitelik insan bilincinin gizli potansiyellerinin varligini kabul etmek ve Yoga tekniklerini uygulayarak bilincin zirvesine ulasmak istegidir.

Yoga sistemini dinlerden farkli yapan unsur bedene, zihne ve duygulara bakis açisidir. Dinler bedeni, zihni ve duygulari aydinlanma yolunda bir engel ve günah araci gibi görmektedir. Oysa Orijinal Yoga Sistemi bedenin, zihnin ve duygularin evrensel gerçegin bir parçasi oldugunu ve insanoglunun gelismesi, aydinlanmasi ve yükselmesi için nasil kullanilmasi gerektigini ögretmektedir. yoga%20duruslari

Yoga teknikleri sayesinde beden, zihin ve duygular temizlenince ve pozitif enerjiyle dolunca dogal olarak insan bütün olumsuz isteklerden, düsüncelerden ve eylemlerden kurtulmaktadir. Insan özgür iradesini olumlu yönde kullanarak özgüvenini gelistirmekte, kaderine sahip çikmakta ve kaderin köleliginden kurtularak özgürlüge kavusmaktadir. Birey baskalarindan merhamet beklemeden pozitiflesme ve bütünlesme yolunda kaderini kendi çizmektedir.

Yoga ilmi hayatin bütün yönlerini kapsamaktadir. Yoga teknikleri beden, zihin, ve enerji sistemini temizleyerek meditasyonun daha gelismis asamalari ve kozmik bilinci algilamak için temel hazirlamaktadir. Yoga çalismalarinin olumlu etkileri dünya bilim adamlari ve tip mensuplari tarafindan arastirilip incelenmektedir. Bu arastirmalarin neticeleri Yoga sisteminde kullanilan nefes, biyoenerji, vücut, zihin çalismalarinin bedensel ve zihinsel sagligi düzeltmek ve korumak için çok etkili bir araç oldugunu göstermektedir.

Yoga dogru yasam ilmidir ve insanogluna günlük hayatinda uygulamasi için verilmistir. Yoga insanin bütün yönlerini: bedensel, zihinsel, duygusal, sinirsel, psikolojik, enerjetik ve spiritüel yönlerini olumlu bir sekilde etkilemektedir.
Yoga kelimesi 'birlesmek' demektir. Spiritüel anlamda bu bireysel bilinç ile Evrensel Bilincin birlesmesi demektir. Fiziki boyutta Yoga bedeni, zihni ve duyulari dengelemek ve uyuma sokmak için bir vasitadir. Bu denge ve uyum nefes, biyoenerji, vücut ve zihin çalismalari sirasinda, Yüce Gerçekle birlesmeden önce elde edilmelidir.

Yoga ilmi insanin en dis boyutunu, fiziki bedenini etkilemekten baslar; bu bir çok insan için pratik ve tanidik baslangiç noktasidir. Dengesizlik bu düzeyde yasandiginda organlar, adaleler ve sinirler artik uyumlu çalismamakta, aksine birbirine karsi çikmaktadir. Örnegin, endokrin sistemi düzensizlestiginde sinir sisteminin verimliligi o kadar düsük olur ki, hemen hastaliklar ortaya çikmaya baslar. Yoga sisteminin amaçlarindan biri de bedenin farkli fonksiyonlarini tüm bedenin yararina çalismalari için mükemmel bir sekilde ayarlamaktir.

Daha sonra Yoga fiziki düzeyden zihinsel ve duygusal düzeye ilerlemektedir. Birçok insan günlük hayatin etkilesim ve streslerinden, fobi ve nevrozlardan aci çekmektedir. Yoga bütün bu problemlerin üstesinden gelmek için evrensel metot sunmaktadir.

Yoga düsünce, söz ve eylem veya kafa, kalp ve el arasinda uyum ve kaynasmadir. Yoga uygulamasi sayesinde fiziksel, zihinsel ve duygusal düzeyler arasindaki karsilikli iliskiler hakkinda ve bir düzeyde olusan rahatsizliklarin diger düzeyleri nasil etkiledigi konusunda farkindalik artmaktadir. Bu farkindalik, bireyi yavas yavas yasamin daha ince alanlarinin algilamasina getirmektedir.
Bedensel ve zihinsel terapi Yoga sisteminin en önemli basarilarindan biridir. Bu terapi evrensel uyum ve bütünlesme prensipleri üzerinde kuruldugu için bu kadar güçlü ve etkilidir. Astim, diyabet, tansiyon dengesizligi, kireçlenme, sindirim düzensizligi, baska kronik ve yapisal hastaliklarin tedavisinde modern bilim basarisiz kaldigi halde Yoga bir alternatif terapi biçimi gibi basariya ulasmistir. HIV ve kanser tedavisinde Yoga çalismalarinin etkisi arastirilmakta ve umut verici olumlu sonuçlar alinmaktadir. Tip bilim adamlarina göre Yoga terapisi bedenin bütün baska sistemlerini ve organlarini direkt olarak etkileyen sinir ve endokrin sistemlerinde denge sagladigi için basarilidir.

Ayrica, birçok insan için, gittikçe stresi arttiran toplumda, Yoga saglik ve huzuru korumak için bir vasitadir. Nefes teknikleri gerginligi atmaya ve canlanmaya, vücut çalismalari tüm günü masa basinda oturmaktan toplanmis fiziksel yorgunlugu ve rahatsizligi kaldirmaya yardim etmektedir. Gevseme teknikleri zamanin daha etkili bir sekilde kullanilmasini saglamaktadir. Cep telefonlari, bilgisayar, yogun trafik ve devamli alisveris çaginda Yoga çalismalari kisisel ve hatta is hayatinda büyük anlam tasimaktadir.

Bireysel ihtiyaçlar disinda Yoga sisteminin temelinde olan prensipler toplumsal zorluklari asmak için gerçek bir alet sunmaktadir. Dünyanin kaybolmus gibi göründügü ve eski degerleri reddederek yeni degerler ortaya koyamadigi zamanda Yoga insanlara kendi yolunu bulup gerçek öz'üyle baglanti kurmasi için vasita vermektedir. Gerçek öz'le bu baglanti sayesinde insanlar, çagimizda çok zor bulunan, uyum, huzur ve sefkate ulasabilirler.

Maha-Yoga olarak adlandirilan Orijinal Yoga Sistemi sekiz bölümden ibarettir. Bu sekiz bölüm Orijinal Yoga Sisteminin genel yapisini olusturan elementlerdir. Sekiz bölüm teknik olarak Asta-Anga olarak adlandirilmaktadir. Sanskritçe Asta kelimesi 'sekiz', Anga ise 'bölüm' anlamina gelmektedir. Her bölümde yüz binlerce teknik bulunmaktadir. Bu nedenle temel uygulama islemi sekiz bölüm içermektedir.

http://www.orijinalyogasistemi.com
http://www.yogaakademi.com

Hayat paylaştıça güzeldir,ve sanatla dahada güzelleşir...Smile
KURALLAR lTAMAMLAYICI TIP l
l KRONİK HASTALIKLARDA ÇALIŞMA METODU l
(En son düzenleme: 10-07-2010 04:30 AM fantastic.)
10-07-2010 04:29 AM
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
Mesaj Önizleme 


Foruma Git:
Bize Ulaşın | gencdiyaliz | En Üste Dön | İçeriğe Dön | Mobil Versiyon | RSS Beslemesi