Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tavsiyeleriniz
Yazar Mesaj
musty Çevrimdışı
Aileden

Karma Puanı: 0
Tavsiyeleriniz
Merhaba arkadaşlar, 19 yaşındayım.13 yaşındayken nefrit tanısı kondu ilk önce hastalığım anlaşılmadı biyopsi falan yapıldı vs. fakat o aralar böbrek yetmezliği sorunum yoktu.Bir kaç sene sonra sanırım nefrit problemi engellenemeyince böbrek yetmezliğine çevirdi.Şu anda ürem 140 civarlarında, kreatinin 2.70lerde.24 saatlik idrar ve normal idrarda bu değerler normale yakın değerler çıkıyor yine yüksek olsada.Nakil olmadım, diyalizede hiç girmedim.Sadece tansiyon hapı, balık yağı kullanıyorum.En son kontrollerimde doktoruma sordum böbrek çalışma fonksiyonum %45 dedi.Fakat ben sağlığıma hiç dikkat etmedim lisedeyken hep kantinden birşeyler yiyordum, çocuğuz ya canımız çekiyor çocukluğumuzu yaşamak istiyoruz o yüzden evde dikkat etsemde okulda dikkat edememiştim.Sanki bi süre sonra iyileşicekmişim gibi geliyordu bana hep ama hiç böyle birşey olmadı.Şimdide KPSS'den adliyede zabıt katipliğini kazandım birkaç ay sonra tayinim belli olucak ve işe başlıyacağım Allah'ın izniyle.Ama bu sefer işimdeyken lisedeki gibi yapmayacağım, yemeklerimi sefer tasında götürmeyi planlıyorum Smile Diyelimki diyalizlik bir durumum oldu, sizce işime devam edebilir miyim?

Ayrıca siz büyüklerimden tavsiye almak istiyorum.Şu anda 0 tuz kullanmaktayım bunun haricinde neleri yemeliyim neleri yememeliyim şu şu yiyecek sebzeye meyveye dikkat et diyeceğiniz önerilerinizi alabilir miyim? (Doktorun söylemiştir zaten diyeceksiniz ama ben birde tecrübeli kişilerden dinlemek istiyorum)
Açıkçası diyalize girmek istemiyorum, ne zaman bu konu aklıma gelse hüngür hüngür ağlamaktayım.Evlilik falan düşündüğüm yok, karşı tarafın başını yakmak istemiyorum şu ana kadarda ciddi bi ilişkim olmadı.

Yorum yazan herkese teşekkürler.
(En son düzenleme: 04-26-2013 10:29 PM musty.)
04-16-2013 04:14 AM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
wbc Çevrimdışı
Aileden

Cvp: Tavsiyeleriniz
merhaba mustafa bende senin durumundaydım banada 7 yaşında nefrit dendi annem hemşire olduğu için idrarımda hafif bi kan görmştü bendede o zaman yetmezlik yoktu ama işte 15 yıl dayandı bunada şükür ben valla böbreklerde yetmezlik yokken hiç diyet yapmıyordum doktorda önermiyordu zaten çocuk olduğumuz için gelişme çağındaydık şu an nakilliyim hiç diyalize girmeden nakil oldum bi greyfurt diyeti verdiler oda ilaçlardan dolayı bide şu var nakil olunca normal sağlıklı bir insanın böbrekleriinin yaptığı işin yüzde 50 sini yapıyor seninki 45 de yani tek böbrekli sayılırdın senin sadece tuza dikkat etmen lazım o kadar başka diyet gerekmez diye düşünüyorum ama sen yinede doktorunu dinle tekrar geçmiş olsun
04-19-2013 06:47 AM
musty Çevrimdışı
Aileden

(04-19-2013 06:47 AM)wbc demiş ki  merhaba mustafa bende senin durumundaydım banada 7 yaşında nefrit dendi annem hemşire olduğu için idrarımda hafif bi kan görmştü bendede o zaman yetmezlik yoktu ama işte 15 yıl dayandı bunada şükür ben valla böbreklerde yetmezlik yokken hiç diyet yapmıyordum doktorda önermiyordu zaten çocuk olduğumuz için gelişme çağındaydık şu an nakilliyim hiç diyalize girmeden nakil oldum bi greyfurt diyeti verdiler oda ilaçlardan dolayı bide şu var nakil olunca normal sağlıklı bir insanın böbrekleriinin yaptığı işin yüzde 50 sini yapıyor seninki 45 de yani tek böbrekli sayılırdın senin sadece tuza dikkat etmen lazım o kadar başka diyet gerekmez diye düşünüyorum ama sen yinede doktorunu dinle tekrar geçmiş olsun

Yorumun için çok teşekkür ederim, Allah herkese şifa versin.Nakilli olarak herhangi bir işte çalışıyor musunuz işinize engel olmadan?
04-26-2013 10:29 PM
semerkand/hasan Çevrimdışı
Aileden

Karma Puanı: 11
Diyalize girdim 12 sene yapmadigim is kalmadi nakil oldum 4 sene olcak gene normal insan gibi yasiyorum. İs konusunda hic sansim olmadi neyse sizin konunuza gecelim is konusunda bir sikintiniz yok gibi daha ne olsun yapacaklarin..

1. Tuzdan kac.
2. Sigara asla kullanma
3.bol su ic bobrekten idrar cikisin varsa
4.tayinin olsa bile soguktan korun hayatina aynen devam et aklin varsa hemen evlen kan grubu sana uyan bir kizla ilerde ne olcagi belli olmaz bu lafim kizlar icinde gecerli sizi seven biriyle evlenin ...Smile bunu neden diyorum ben saglikli biri olsaydim sevgilime yada esime bobregimi verirdim

Adımlarımızın gittiği yere, kalbimiz varmıyor gibi...

Gözlerimizin değdiği yere, gönlümüz dokunmuyor gibi...

Yürü ama ruhun geride kalmasın!

Öyle u/yan ki güneş senden sonra u/yansın....
(En son düzenleme: 08-13-2013 01:20 AM semerkand/hasan.)
08-13-2013 01:16 AM
fantastic Çevrimdışı
Site yöneticisi

Karma Puanı: 17
Alıntı:Ayrıca siz büyüklerimden tavsiye almak istiyorum.Şu anda 0 tuz kullanmaktayım bunun haricinde neleri yemeliyim neleri yememeliyim şu şu yiyecek sebzeye meyveye dikkat et diyeceğiniz önerilerinizi alabilir miyim? (Doktorun söylemiştir zaten diyeceksiniz ama ben birde tecrübeli kişilerden dinlemek istiyorum)
Açıkçası diyalize girmek istemiyorum, ne zaman bu konu aklıma gelse hüngür hüngür ağlamaktayım.Evlilik falan düşündüğüm yok, karşı tarafın başını yakmak istemiyorum şu ana kadarda ciddi bi ilişkim olmadı.

Yorum yazan herkese teşekkürler.

Aramıza hosgeldin , gecmis olsun.Hepimiz ilk duydugumuzda hemen hemen aynı şeyleri yaşadık,ancak üzülmek yerine birşeyler yapmak lazim.
Bizide zamanında uyaran olmadi,zaten doktorların önereceği tek şey diyet ve ilaç baska birşey yok malesef.Ancak bunun dışında önemli şeyler var:
Moralini bozma bence bu durumu nasil daha düzeltebilirim, en azından nasıl daha uzun süre korurum diye düşünmelisin,daha cok üzüntü ve hastalığı düşünmek hastalığı dahada ilerletiliyor,öncelikle tansiyonun sorunu varsa onları kontrol altina almalısın.
Bunun dışında daha önce yazdığım mesaj senin içinde gecerli:
[quote]
Böbrek yetmezliğini tetikleyen başka seylerde var.
tansiyon - yanlıs beslenme - düzensiz uyku gibi fiziksel şeylerin yanısıra
doktorlarımızın atladığı stres - üzüntü , içe atilan öfke gibi böbrekleri direk etkilieyen şeyler var.Yemeği hızlı yemen bile önemli.Ancak en büyük faktör stres , üzüntü ve içe atmak.
bu konuda
Dr. Erhan Özel'in şifa sende kitabını öneririm.Bunun dışunda basit egsersizler - basit nefes tekniklerinide ögrenebilirsin.
Ayrıca yoga akademiye gitme imkanın varsa yoksada yoga dvd'lerinden
kendini zorlamadan calismanda fayda olur.Benim aklım olsa senin yaslarda
sürekli hergun yoga v.s yapar sagligima cok önem verir,stres ve üzüntüdende uzak dururdum.Bizi ne uyaran oldu ne bişey öyle kaderimize razı olduk.

Ayrıca bu konuyu okumanda fayda var:
KRONİK HASTALIKLARDA ÇALIŞMA METODU - ÇOK ÖNEMLİ MUTLAKA OKUYUN !

YOGA AKADEMİ EĞİTİM VİDEOLARI http://www.yogaakademi.com/prod/

Ayrıca tamamlayıcı tıp bolumumuze bakabilrsin:
http://www.gencdiyaliz.com/forum/forumdi...php?fid=43

[Resim: fb2b1df3-6967-42a9-bf86-f073dbcdab1a-1.jpg]

http://www.dr.com.tr/Kitap/Sifa-Sende/Er...0000412758

http://www.dogankitap.com.tr/kitap/%C5%9Eifa+Sende-1654

Hayat paylaştıça güzeldir,ve sanatla dahada güzelleşir...Smile
KURALLAR lTAMAMLAYICI TIP l
l KRONİK HASTALIKLARDA ÇALIŞMA METODU l
(En son düzenleme: 08-14-2013 07:35 AM fantastic.)
08-14-2013 07:34 AM
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
Mesaj Önizleme 

Foruma Git:

Bize Ulaşın | gencdiyaliz | En Üste Dön | İçeriğe Dön | Mobil Versiyon | RSS Beslemesi