Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Organ naklinde ‘havuz’ sistemi işler mi?
Yazar Mesaj
tornado Çevrimdışı
Aileden

Katılma Tarihi: Aug 2007
Rep Puanı: 13
Question Organ naklinde ‘havuz’ sistemi işler mi?
Sağlık Bakanlığı’nın organ nakliyle ilgili öne çıkan merkezleri Bilim Kurulu’ndan çıkarıp Ulusal Böbrek Bekleme Listesi’ni hayata geçirmek istemesine tepkiler büyüyor. Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Müdürü Prof. Dr. Alper Demirbaş ile konunun ayrıntılarını konuştuk

Sağlık Bakanlığı’nın organ nakilleriyle ilgili hazırladığı Ulusal Böbrek Bekleme Listesi’nde kördüğüm büyüyor. Türkiye’de böbrek naklinin en yoğun yapıldığı Ege, Akdeniz, 9 Eylül, Başkent, Gazi ve Ankara üniversiteleri ile Tepecik, Bozyaka, Kent ve Memorial hastaneleri sistemin işlemeyeceğini savunuyor. İzmir’deki üniversite ve özel hastanelerdeki organ nakil merkezleri ile Antalya’dan Akdeniz Üniversitesi’nin bu yıl Ulusal Bilim Kurulu’ndan çıkarılması da sistem değişikliğiyle ilgili soruların artmasına yol açıyor… Bilim Kurulu’nda Türkiye’de böbrek naklini başlatan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ve ekibinden kimsenin olmaması da dikkat çekiyor…

POLEMİĞE GİRMEK İSTEMİYORUZ

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Öner Odabaş ise kamuoyuna yaptığı açıklamalarda iddialı konuşuyor ve “Bu sisteme itiraz eden kişilerle ilgili kuşkularımız oluşmaya başladı” şeklinde sözler sarf ediyor… Ancak bu listeye girmeyeceklerini ifade eden doktorlar, insan hayatının söz konusu olduğunu, kimseyle polemiğe girmek istemediklerini belirterek, gerçeklerin ortaya çıkacağını söylüyor. Türkiye’nin en önemli 18 organ nakli uzmanı hazırladıkları bildiriyle karar mekanizmasında etkili transplantasyon merkezlerinin uyarılarının dikkate alınmamasını eleştiriyor.

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Müdürü Prof. Dr. Alper Demirbaş da sistemi eleştirerek, “Bu sistemi oluşturan kişi bir biyologdur. Tıp doktoru değildir. Hasta bakma, reçete yazma, ameliyat yapma hakkı yoktur. Ama Sağlık Bakanlığı bu kişinin önerdiği sistemi yaygınlaştırmaya çalışıyor" diyor. Prof. Dr. Demirbaş soruyor: “Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi olarak 7 yılda bin 500 organ nakli yaptık. Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi neden Bilim Kurulu’nda yok?”

Oldukça sıkıntılı olan Prof. Dr. Alper Demirbaş ile neden listeye girmediklerini konuştuk.

Ulusal Bekleme Listesi’ne girmeyeceğinizi ifade ettiniz, bunun sebebi nedir?

Biz temelde Ulusal Bekleme Listesi’ne karşı değiliz, şu anda böyle bir listenin bilimsel olarak oluşturulabileceğine inanmıyoruz. Önce organ bağışı sayısının artırılması gerektiğine inanıyoruz. Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan bilim kurullarında bu işi en yoğun yapan kişilere danışmayıp da kime danışıldığını ben anlamıyorum.

PAYLAŞIMA DEĞİL SİSTEME KARŞIYIZ

Yeni sistemin sakıncaları ne?

Doku grubu uyumu üzerine kuruluyor sistem. Oysa doku gruplarının saptanmasının standardı Türkiye’de oturtulamadı. Değişik merkezlerde doku grubu testleri yapılan hastaların sonuçları farklı çıkabiliyor. En çok doku kime uyuyorsa, o kişinin bulunduğu kente organ gidecek. Ancak burada zaman problemi önümüzde çok büyük engel…

Yeni sistemle nasıl bir işleyiş yaşanacak?

Örneğin Alanya Devlet Hastanesi’nde bir kadavradan organ çıktı. Kişinin kan grubu, doku grubu gibi örnekleri alınıp test edilecek ve bakanlığa gönderilecek. Diyelim ki uygun kişi Gaziantep’te yaşıyor. En yakın merkez olan Adana’ya gitmesi istenecek. Sorun yaşanırsa organ takılamayacak. Sil baştan yeni bir hasta taranacak. Bu hasta Tekirdağ’daysa ya hasta Adana’ya ya da organ Tekirdağ’a gidecek. Şu söylediğim akış sizce kaç saatte tamamlanır? Bakanlığın ulaşım sorunu da var, en azından birçok hızlı hava aracının olması gerekir ki organ taşınabilsin.

Organ paylaşımında sorun yaşanıyor mu?

Bizde torpil olmaz. Amcamın oğlu bile 5.5 sene böbrek bekledi. Bugüne kadar tek bir şikayet olmadı. Neden, çünkü hangi kurallara göre nakil yapılacağı bellidir, biz de buna göre yaparız.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile bu konuları görüştünüz mü?

Duyarlı tavırlarıyla tanınan Recep Akdağ’a ve müsteşarına ulaşamadım. Ulaştığımda birçok şeyin aydınlanacağına inanıyorum. Bakanlık istediği zaman gelip tüm kayıtlarımızı inceleyebilir. Ondan diğer kurumları da denetlemelerini isteyeceğiz. Biz paylaşıma değil, sisteme karşıyız bunu anlatacağız. Bu iş Türkiye’ye zarar verecek.

--------------------------------------------------------------------------------

Alkışlamamız gereken hastaneleri dışlıyoruz

Memorial Hastanesi Genel Cerrahi ve Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, en çok nakil yapan kurumların sözlerinin dinlenmeyip yok sayılmasını doğru bulmuyor. Organ paylaşımına az nakil yapan bir merkezin karar verecek olmasını da eleştiren Prof. Dr. Kalayoğlu “Büyük bir üniversite hastanesi organ çıkartmıyor ama ‘Antalya’daki organ benim de organımdır’ diyor. Bunu demeye hakkı yok. Sonra da ‘organizasyonumuz eksik’ diyorlar. Organizasyonunu yap o zaman. Sistemde ısrar edilmesini de doğru bulmuyorum. ABD’deki tecrübeme göre bu sistem çalışmayacak, büyük problemler meydana getirecektir. Türkiye’deki transplantasyon camiası içerisinde ayrılıklar meydana getirebilir. Sağlık Bakanlığı’nın birleştirici olması gerekiyor. Avrupa Birliği normlarına ulaşmış bu iki merkezi yok sayamazsınız. Bizim bunları alkışlamamız lazım. Onların seviyesine gelmemiz gerekiyor” diyor.

--------------------------------------------------------------------------------

Hastalardan ölümüne eylem kararı

Böbrek hastaları, Ulusal Bekleme Listesi’nden ve bazı organ nakil merkezlerinin sistem dışında tutulmasından rahatsız… Bazı hastalar diyalize bile girmemeyi düşünüyor. Liste tartışmalarının kendilerini üzdüğüne dikkat çeken Böbrek Hastaları Haklarını Koruma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Vahap Acar, “Sağlık Bakanlığı ve bizim gibi sivil toplum örgütleri kamuoyunu bilinçlendirmek için bu kadar uğraş verirken Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Öner Odabaş’ın medya önünde bu kadar söz sarf etmesi çalışmaları baltalamaktadır. Bu kadar yoğun nakil yapan merkezlerin saf dışı bırakılmaları bizi yaralıyor” diyor… Diyalize giren hastaların Ulusal Bekleme Listesi kararını tepkiyle karşıladığına dikkat çeken Acar, “En çok organ nakli yapılan merkezler dışlanıyorsa, böbrek hastaları zaten ölüme terk edilmiş oluyor. Hastalar sıkıntılı, birçok kişi bu sistem yasallaşırsa diyalize girmeyip ölüme uzanan bir yolu seçecek” diyor.
11-24-2007 03:04 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
semerkand/hasan Çevrimdışı
Aileden

Katılma Tarihi: Jul 2007
Rep Puanı: 11
RE: Organ naklinde ‘havuz’ sistemi işler mi?
En çok organ nakli yapılan merkezler dışlanıyorsa, böbrek hastaları zaten ölüme terk edilmiş oluyor. Hastalar sıkıntılı, birçok kişi bu sistem yasallaşırsa diyalize girmeyip ölüme uzanan bir yolu seçecek” diyor.,,,,,,,,,Sad,Ya anlamıyom bu  nasıl bişey ya bukadar başitmi yani kimin ne yabığı belli deyil sanki   iki ülke ayrı bir bir konuymuş gibi bir birlerini dinleme zahmetinde bile bulunmamaktalar lüfen zaman kısa ve ayrı fikirli deyil aynı fikirli ve en iyisi olması için uraşalım SadSad

Adımlarımızın gittiği yere, kalbimiz varmıyor gibi...

Gözlerimizin değdiği yere, gönlümüz dokunmuyor gibi...

Yürü ama ruhun geride kalmasın!

Öyle u/yan ki güneş senden sonra u/yansın....
11-24-2007 09:32 PM
semerkand/hasan Çevrimdışı
Aileden

Katılma Tarihi: Jul 2007
Rep Puanı: 11
Memorial Hastanesi Genel Cerrahi ve Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, en çok nakil yapan kurumların sözlerinin dinlenmeyip yok sayılmasını doğru bulmuyor,,,,,,,,,,,,alıntı,,,,,,,   önemli hekimlerin bile buna karsı tutumu varken anlamamaktayım bu  havuz sistemine nedeyim kim anlar hastanın halinden oysa hocamızı deyilde basit bir hekimlerin tasarısıyla işlemlere baslamasını döğru bulmuyorum burda bile pelomelik oynanacağından şüb hesiz deyilim yani torğilolayı olmakta ve olacaktır paradeyilmi işnsanı azdıran kim anlar menfat ve şifadan yaradan ın hepımızın yardımcısı olur işllah

Adımlarımızın gittiği yere, kalbimiz varmıyor gibi...

Gözlerimizin değdiği yere, gönlümüz dokunmuyor gibi...

Yürü ama ruhun geride kalmasın!

Öyle u/yan ki güneş senden sonra u/yansın....
(Bu Mesaj 12-21-2007 04:52 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : semerkand/hasan.)
12-20-2007 10:46 PM
Gülsen Çevrimdışı
Özel Üye

Katılma Tarihi: Oct 2007
Rep Puanı: 15
Hasan Kardeşim,

Torpil olayı gerçekten yok..Ben nakil olmadan önce Memorial hastanesine ve Florance nightgale gibi özel hastanelere sürekli kontrole gidiyordum (haftada bir)..Çünkü bu hastanelerin kadavra listelerinde beklemekteydim... Bu işte para mevzu geçmiyor inan bana... Ben son anıma kadar bekledim ve İstanbulda oturmama rağmen o özel hastanelerden organ çıkmadı ama İzmirde devlet hastanesinden çıktı.. Bu bahsettiğim hastanelerde organ nakli olmak o kadar pahalıki burdan fiyatlarından bahsetmiyim....Ama eğer paramı almak isteselerdi beni aylarca bekletmezlerdi dimi...Kesinlikle torpil yapılmıyor ben o hastanelerde yaşadım bunu.. Ayrıca o hastaneye giden ünlü isimlerde son anlarına kadar kadavra bekliyorlar.. Örneğin;Mehmet GÜL karaciğer nakli için Memorial hastanesinde 6 ay sıra bekledi..Bunun gibi çok örnek var..Karaciğer nakili için 6 ay beklemek uzun bir süre..Hastayı kaybet şansı yüksekti ama kısmet Allah'ın işine kimse karışamaz....Alınyazısı.

Ayrıca diyelimki para konuştu...Başkalarının hakkını alarak nakil olan o insana takılan organın hayırlı olacağını düşünmüyorum.. Bence hak yenerek takılan o organdan kimseye hayır gelmez.. Bunu unutmayın..

ALLAH BÜYÜK...Hiçbir zaman umudunuzu kaybetmeyin..
12-20-2007 11:21 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

İletişim | gencdiyaliz | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS