Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Crea 9,6
Yazar Mesaj
Nil Çevrimdışı
Aileden

Karma Puanı: 0
Crea 9,6
Merhaba
Annemin kaninda dün tesadüfen Crea degeri 9,6 cikti. Kendisi, agrilari ve
uyusukluk hissi yüzünden ortopediye gitmisti. Doktor nefrolojiye göndermis, yarin oraya gidecek. Internette degisik sayfalarda bazi hastalarin 5 te bazilarinin ise 10 da diyalize basladiklarini okudum?
Diyalize baslamak icin genel belli bir deger siniri varmi, yoksa her hastanin kendi durumuna mi bagli bir sey mi bu?
Anladigim kadari ile annem börek yetmezliginin 3. safhasinda bulunuyor. Ama galiba esas gerekli olan degerler (claer gibi) sanirim yarin belli olacak.
Bu safhada ve bu degerle ilac ve pehrizle idare etme sansi varmidir?Yoksa diyaliz mi gerekli?
Crea 9,6 daysa böbrekleri % 80 calismiyor anlamina geliyor dogru anladiysam?
Cevaplariniz icin simdiden tesekkür ediyorum
01-31-2008 07:59 AM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
Advertisement
fantastic Çevrimdışı
Site yöneticisi

Karma Puanı: 16
RE: Crea 9,6
merhaba sevgili nil öncelikle gecmis olsun ve foruma hosgeldin.akut gelisen bir durum olabilir sadece kreatin degil üre degeride önemli tabi sana doktorun kesin sonucu verecektir.bu dönemde yapilmasi gereken tabiki böbrekleri yormayacak diyetler : fazla et-protein-süt-baklagiller-kola-kahve v.s nin yaninda fazla stres yapmasin tansiyonu kontrol altina alsin tabi doktorunuz diyorsa bol bol su icsin ayrıca annene destek olmak istersen reiki konusunuda okuyabirsin umarim akuttur . eger diyalize girme durumuda varsa tabiki zor bir sürec hepimizin basina geldi ama hayatin sonu degil onu bilsin sonucu bizede bildirsen seviniriz gecmis olsun sevgilerimle..

Hayat paylaştıça güzeldir,ve sanatla dahada güzelleşir...Smile
KURALLAR lTAMAMLAYICI TIP l
l KRONİK HASTALIKLARDA ÇALIŞMA METODU l
01-31-2008 08:35 AM
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
umuda_yolculuk Çevrimdışı
^^haYat haBeRciSi^^

Karma Puanı: 1
nil; aramıza hoşgeldin..tabiki normal referans aralıkları 0,6--1,6 olan böbrek için önemli bir değerin 9,6 olması önemli ve üzücü bir durum.. sonuç böyle ise ben akut değil kronik olabileceğini düşünüyorum..fakat fantastic arkadaşımızın dediği gibi üre diyaliz için daha önemli.. 0 ile 50--70 arası değişir ürenin birim ağırlıkları.. üresini de bildirirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.. ben sıkı bir diyetle ve bol su ile 2 yıl uzatabildim..ki bu çok iyi bir durum üstüne üstelik 2 yıldan sonra diyalize başladım fakat 1 yıl haftada 1 defa girdim..bu da çok önemli..annenizin yaşı, kilosu başka önemli bir hastalığı, genel şikayetlerini de yazarsanız az çok yaşadıklarımızdan size yardımcı olmaya çalışırız..

tavsiyem kesinlikle tuzu hemen kesmeniz, aldığı gıdalara çok dikkat etmeniz..sindirimi zor gıdalardan (salamura yaprak, muz, kavun...vs) uzak durması, kırmızı et yememesi, sebzeleri küçük küçük doğrayıp haşlayıp suyunu döktükten sonra tuzsuz az yağlı pişirmeniz... genelde pirinç, arpa sehriye, yoğurt türü gıdalarla beslenmesi..vucudun halsiz kalmaması için nişasta peltesi yemesi..bunlar sadece benim görüp geçirdiğim ve en önemlisi DOKTOR tavsiyeleri..ben biz gencdiyaliz üyelerine yazdığınız için teşekkür ederim..bizim yaşadığımız tecrübeye saygı duyduğunuzun göstergesidir bu..tabi annenizin vucud durumuna göre değerli hocalarımız sizi yönlendireceklerdir..fakat şimdiden bilinçli bir hasta yakını olma yolundasınız..tebrik ediyorum sizi, bu hastalıkta bilinç çok önemli..

lütfen üzülmeyin, annenize şimdiye kadar verdiğiniz moralin daha fazlasını vermeye çalışın, onu ve sizi zor bir süreç bekliyor..fakat herşeye dikkat edersek artık bu hastalık zor olmaktan çıkıyor..ben 8 yıl kronik böbrek yetmezliği ile 5 yılda hemodiyalizle mücadele verdim..2 yıllıkda nakilliyim ve iyiyim..

yüce ALLAH annenize ve tüm kader arkadaşlarımıza yardım etsin...umudunuzu ve inancınızı yitirmeyin..

sevgiyle..

[Resim: sdc10437.th.jpg]
(En son düzenleme: 02-01-2008 06:10 AM umuda_yolculuk.)
02-01-2008 05:58 AM
Nil Çevrimdışı
Aileden

Karma Puanı: 0
Merhaba
Verdiginiz cabuk cevaplar icin cok tesekkür ederim.
Annemin kan tahlili yanlis yapilmis!!!!!!!!!!
Hastanede yapilan tahlilde Kreatinin degeri 0,7 cikti.
Korkunc bir sok yasadik bir kac gün boyunca.

Annemin babamdan baska yakini yok yaninda, babamda kendisi agir kronik hasta oldugu icin alisverise bile gidemiyor, anneme ihtiyaci var, hersey annemin üzerinde. Biri 60 digeri 69 yasinda.
Annem haftada birkac defa diyalize girerse günlük yasamlarini nasil devam ettirebilecekler düsüncesi, birde hastaligin kendisinin getirdigi sok ... Birkac gün ne uyku ne birsey, kahroldum!
Bu arada hastane tahlil sonuclarini hemen vermedi! ANLAYAMIYORUM!!!
Elinde Kreatinin degeri 9,6 görünen bir tahlille hastaneye gitmis insanin islemlerini nasil olup ta ayni gün tamamlamiyorlar anlayamiyorum!
9,6 dogru da olabilirdi, hersey olabilirdi, böyle bir hastanin hemen detayli kontrol altina alinmasi gerekir diye düsünüyorum
Ne insanlar ne caresizlikler icinde hastaliklari ile yapayalnizlar...
Yasadigimiz son birkac gün cok kötüde olsa sadece korktugumuzla kaldik
diye Allaha dua ediyorum. Simdi yapilacak is annemin agri ve uyusukluklarinin nereden kaynaklandigini bulmak ..
Buradan verdiginiz cevaplara cok tesekkür ediyorum. Cocuklugumdan beri babamdan dolayi hep hastalik icinde büyüdügümden iyi bilirim agir kronik bir hastaligin günlük yasantiyi nasil etkiledigini, ne kadar sabira ve
degisik safhalarda nekadar üzüntüye maloldugunu .. Ama insan cabuk ögreniyor beterin beteri oldugunu ve aslinda haline sükretmesi gerektigini
fantastic ve umuda_yolculuk cevaplariniz icin cok cok tesekkür ederim.
Her hastaya ve ailesine Allahtan sifa, sabir ve huzur diliyorum
02-04-2008 11:44 PM
fantastic Çevrimdışı
Site yöneticisi

Karma Puanı: 16
Alıntı:le bir hastanin hemen detayli kontrol altina alinmasi gerekir diye düsünüyorum
Ne insanlar ne caresizlikler icinde hastaliklari ile yapayalnizlar...
Yasadigimiz son birkac gün cok kötüde olsa sadece korktugumuzla kaldik
buyuk gecmis olsun : ) Allah korumus gercekten malesef türkiyede hersey heran olabiliyor : ) evet kimsesiz caresiz insan cok yanlis teshis . yanlis sonuclar tabi olabilr.dedigin gibi o korku herseyden fena ama unutmamak lazim ki insanoğlu hertürlü zorluğa alışabiliyor.sonrada üzüldügüne yaniyor ve ne olursa yine hersey olacagina variyor.umarim bidaha böyle seyler yasamasisiniz.buyuk gecmis olsun : ) annenizin ve kendinizin daha saglikli olmasi icin reiki konusunda arastirabirsiniz.tekrar gecmis olsun : ) sevgilerle

Hayat paylaştıça güzeldir,ve sanatla dahada güzelleşir...Smile
KURALLAR lTAMAMLAYICI TIP l
l KRONİK HASTALIKLARDA ÇALIŞMA METODU l
02-05-2008 02:02 AM
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
emos24 Çevrimdışı
En eski üye

Karma Puanı: 10
büyük geçmiş olsun nil atlattığınız şok gerçekten büyük bir olay ama sonu güzel bitmiş sevindim anneniz ve sizin adınıza.ama malesef böyle hatalar olabiliyor ve biz çektiklerimizle kalıyoruz.haklıısn o şok bambaşkadır ama neyseki yanlış anlaşılmış.dediğin gibi değer 9,6 olabilirdi ama müdahale konusunda yapılan tetkikleri uzattıkça uzatıyorlar ALLAH korusun ağır bir hasta olsa beklemeye zamanı bile kalmaz malesef.nil kesinlikle annenin uyuşukluk ve ağrılarının nedenini araştırın inşallah önemli bir şey değildir..tekrar geçmiş olsun diyorum umarım bir daha böyle olaylarla karşılaşmazsınız...umutla ve sağlıkla kalın...

İnsanların en büyük dostu, ZORLUKLARDIR ; çünkü insanları karşılaştıkları ZORLUKLAR kuvvetlendirir....
02-05-2008 03:07 AM
Advertisement
Mesaj Önizleme 

Foruma Git:

Bize Ulaşın | gencdiyaliz | En Üste Dön | İçeriğe Dön | Mobil Versiyon | RSS Beslemesi