Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
özürlü kartı
Yazar Mesaj
ovunchan Çevrimdışı
Aileden

Katılma Tarihi: Oct 2007
Rep Puanı: 1
özürlü kartı
4.5 yıldır diyalize giriyorum benim devlet hast raporum yok özürlü kartımı çıkarabilmem için diyalizden mi yazı alıcam bu konuda beni aydınlatırmısınız teşekkürler
02-05-2008 08:23 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
fantastic Çevrimdışı
Site yöneticisi

Katılma Tarihi: Jul 2006
Rep Puanı: 16
RE: özürlü kartı
artik kart olayi kalkti onun yerine nüfus cuzdanina özürlüdür diye damga vuruyorlar bunu alabilmek icinde tam teşekkulu bir hastaneden saglik kurulu raporu almak bir süre ugrasmak gerekiyor bu konuyla iligli buyuk hastanelirin sosyal hizmet uzmanlarindan gerekli bilgileri bulabirsin( kucuk yerlerde sosyal hizmet uzmanin ne oldugunu bile bilmiyorlar onuda söyliyim... )
yasayla ilgili detaylari http://www.ozida.gov.tr/

Alıntı:30.10.2005 tarih ve 25981 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan �Özürlüler Veritabanı Oluşturulmasına ve Özürlülük Bilgisinin Nüfus Cüzdanında Yer Almasına Dair Yönetmelik� gereği, Başkanlığımızca özürlüler için kimlik kartı düzenlenmeyecektir. Bunun yerine, isteğinize bağlı olarak özürlülük bilgisinin yer aldığı nüfus cüzdanı düzenlenecektir. Bilgileriniz MERNİS veri tabanına aktarılmıştır. Özürlü bilgisinin yer aldığı nüfus cüzdanı almak için herhangi bir Nüfus Müdürlüğüne mevcut nüfus cüzdanınızla birlikte müracaat etmeniz gerekmektedir.

Özürlü kimliğim kırıldı (zayi) oldu nasıl çıkartabilirim?

30.10.2005 tarih ve 25981 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan �Özürlüler Veritabanı Oluşturulmasına ve Özürlülük Bilgisinin Nüfus Cüzdanında Yer Almasına Dair Yönetmelik� gereği Başkanlığımızca özürlüler için kimlik kartı düzenlenmeyecektir. Bunun yerine, isteğinize bağlı olarak özürlülük bilgisinin yer aldığı nüfus cüzdanı düzenlenecektir. Bilgileriniz MERNİS veri tabanına aktarılmıştır. Özürlü bilgisinin yer aldığı nüfus cüzdanı almak için herhangi bir Nüfus Müdürlüğüne mevcut nüfus cüzdanınızla birlikte müracaat etmeniz gerekmektedir.

İstanbul'da ikamet etmekteyim eşim için refakatçi kartı çıkartmak istiyorum nereye başvurabilirim?

Özürlü yakınlarına refakatçi kartlarının hangi şartlarda verileceği yerel yönetimlerin aldığı kararlar doğrultusunda belirlenmektedir. Bunun için; eşinize refakatçi kartı almak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT Genel Müdürlüğünün Karaköy'deki Serbest Kartlar Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

Özürlü kimlik kartı nasıl çıkartılır nereye başvurulabilir?

30.10.2005 tarih ve 25981 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan �Özürlüler Veri Tabanı Oluşturulmasına ve Özürlülük Bilgisinin Nüfus Cüzdanında Yer Almasına Dair Yönetmelik� gereği, Başkanlığımızca özürlüler için kimlik kartı düzenlenmeyecektir. Bunun yerine, isteğinize bağlı olarak özürlülük bilgisinin yer aldığı nüfus cüzdanı düzenlenecektir. Özürlü bilgisinin yer aldığı nüfus cüzdanı almak için ikamet ettiğiniz ilin İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne; sağlık kurulu raporunun aslı veya onaylı örneği ve nüfus cüzdanı ile müracaat etmeniz gerekmektedir.

Daha önceden özürlü kimlik kartı sahibiyim. Özürlü olduğumu nüfus cüzdanıma işletmek istiyorum, nasıl ve nereye başvurabilirim?

30.10.2005 tarih ve 25981 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan �Özürlüler Veritabanı Oluşturulmasına ve Özürlülük Bilgisinin Nüfus Cüzdanında Yer Almasına Dair Yönetmelik� gereği, MERNİS veri tabanına aktarılmış olup; herhangi bir Nüfus Müdürlüğüne mevcut nüfus cüzdanınızla birlikte müracaat etmeniz gerekmektedir.

Özürlü olduğumdan dolayı, özür oranımı ve özür bilgimin nüfus cüzdanında yer almasını istemiyorum, sosyal haklardan nasıl yararlanacağım?

30.10.2005 tarih ve 25981 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan �Özürlüler Veritabanı Oluşturulmasına ve Özürlülük Bilgisinin Nüfus Cüzdanında Yer Almasına Dair Yönetmelik� gereği, Başkanlığımızca özürlüler için kimlik kartı düzenlenmeyecektir. ikamet ettiğiniz ilin, İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne özürlüler için sağlık kurulu raporunuzun aslı veya onaylı örneği ile giderek değişikliği bildirmeniz gerekmektedir. Değişiklikle ilgili her türlü işlemi İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden takip ederek, nüfus cüzdanınızda özürlülük bilgisinin yer almasını sağlayabilirsiniz. İsteğe bağlı isteğinize bağlı olarak özürlülere tanınan hak ve hizmetlerden mevzuat doğrultusunda elinizde var olan sağlık kurulu raporu ile faydalanabilirsiniz.

Başkanlığınızdan daha önce kimlik kartı aldım ancak; özür oranım arttığından yeniden özürlü kimlik kartı düzenlenmesini istiyorum?

30.10.2005 tarih ve 25981 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan �Özürlüler Veritabanı Oluşturulmasına ve Özürlülük Bilgisinin Nüfus Cüzdanında Yer Almasına Dair Yönetmelik� gereği, Başkanlığımızca özürlüler için kimlik kartı düzenlenmeyecektir. Yeni özür oranınızın nüfus cüzdanında yer almasını istiyorsanız, ikamet ettiğiniz ilin, İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne özürlüler için sağlık kurulu raporunuzun aslı veya onaylı örneği ile giderek değişikliği bildirmeniz gerekmektedir. Değişiklikle ilgili her türlü işlemi İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden takip ederek, nüfus cüzdanınızda özürlülük bilgisinin yer almasını sağlayabilirsiniz.

Özür bilgimi nüfus cüzdanıma işlettim; ancak bazı haklardan yararlanamıyorum?

Sağlık kurulu raporu veya özürlülük bilgisinin yer aldığı nüfus cüzdanı ile çeşitli kurumların özürlülere sağladığı hak ve hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Bu hak ve hizmetler yerel yönetimler ve hizmet veren kurumların belirlediği esaslar doğrultusunda sunulmaktadır.

Hayat paylaştıça güzeldir,ve sanatla dahada güzelleşir...Smile
KURALLAR lTAMAMLAYICI TIP l
l KRONİK HASTALIKLARDA ÇALIŞMA METODU l
(Bu Mesaj 02-05-2008 09:26 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : fantastic.)
02-05-2008 09:18 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

İletişim | gencdiyaliz | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS