Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FİSTÜL NEDİR BAKIMI NASIL OLUR
Yazar Mesaj
fantastic Çevrimdışı
Site yöneticisi
*******

Mesajlar: 1,333
Katılım: Jul 2006
Karma Puanı: 17
Mesaj: #1
FİSTÜL NEDİR BAKIMI NASIL OLUR
Fistül BakımıFistülünüzün bakımı ve korunması, size fistülünüzü uzun süreli kullanma rahatlığı sağlayacaktır. Bu nedenle dikkatli olmanız gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Fistül iki damarın küçük bir ameliyatla birleştirilmesi ile oluşturulur. Böylece hemodiyaliz için gerekli olan genişleme damarlarınızda sağlanmış olur. Hemodiyaliz için en uzun süreli kullanılan ve güvenilir yol fistüldür.Fistül açıldıktan sonra kolunuzu yüksekte tutunuz. Plastik bir top ya da elinizi açıp kapayarak el jimnastiği yapın. Bu fistülünüzün daha çabuk gelişmesine yardımcı olacaktır. Gelişme süresi 15 gün ile 2 ay arasında değişmektedir. Başlangıçta daha sık olmak üzere fistülünüzün (Trill) titreşimini kontrol edin. Titreşim zayıfsa, ya da yoksa merkezimizi günün hangi saati olursa olsun aramalısınız. Fistülünüzün çalışmadığını gösterir.Fistüllü kolunuzla; Fistüllü koldan kan aldırmayın ve serum v.b. taktırmayın.Ağırlık kaldırmayın.Tansiyon ölçtürtmeyin.Kolunuzun üzerine yatmayın.Aşırı sıcak ve soğuklardan koruyun.Fistüllü kolunuzu çarpmalardan koruyun.Sıkı kollu giysiler giymeyin.Fistüllü kola sıkı bandajlar uygulamayın.FİSTÜLÜN ÖNEMİFistül ya da greftleriniz sizler için hayati önem taşımaktadır. İyi bir fistül daha kaliteli bir diyaliz olabilmeniz için ilk adımdır. Ayrıca fistülünüz durduğunda yeni bir fistül ya da greft yapılmasının sizler için hem acı verici olduğunu hem de zaman ve maddi kayıba neden olduğunu biliyoruz.FİSTÜL TAKİBİ:Fistülünüzü ya da greftinizin daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız aşağıdaki ileteceğimiz hususlara dikkat etmenizi öneririz.
- Hergün farklı zamanlarda fistülünüze dokunarak, fistülünüzü kontrol ediniz.
- Eğer fistül sesinde bir azalma ya da değişiklik varsa mutlaka hemşire ve doktorunuza bildirmelisiniz.FİSTÜL BAKIMI:Diyaliz seansına gelmeden önce sabah ılık su ile fistüllü kolunuzu yıkayıp temiz bir havlu ile kurulayınız. Bu işlem ciltteki bakterileri uzaklaştıracağından fistülünüzü enfeksiyonlara karşı koruyucu olacaktır.Diyaliz bitiminde iğne çıkış yerlerine çok sert bastırmayınız. Çünkü aşırı baskı fistülünüzün durmasına sebep olabilir.Kolunuza kanamanın durması için yerleştirilen spançları (gazlı bezleri) en az 2 saat kolunuzda tutmalısınız. Böylece fistülünüzü mikroplardan korumuş olursunuz. İğne giriş yerlerinde fistülde kızarıklık , şişme ve ağrı oluştuğunda hemen hemşire ve doktorunuza bildirmelisiniz.Hemşireniz açısından mümkün olduğunca; her diyaliz seansında iğne giriş yerlerinin farklı noktalardan olmasına özen gösteriniz. Sürekli aynı noktada iğne girişi yapıldığında o noktada incelme ve yırtılmalar, durdurulmayan kanamalar olabilir.İğne giriş yerlerinin dönüşümlü olarak değiştirilmesi fistülünüzün uzun ömürlü olması için önemlidir.FİSTÜLE ETKİSİ:Zaman zaman evinizde tansiyonunuz düşebilir. Tansiyonun düşmesi fistülünüz için tehlikelidir. Bu durumda hemen yere uzanıp ayaklarınızı diyaliz esnasında yaptığımız gibi yukarıya kaldırmalısınız. Bunun için yere uzanıp ayaklarınız koltuğa ya da duvara yaslayabilirsiniz. Bu arada bir bardak tuzlu ayran içip tansiyonunuzu yeniden ölçtürmelisiniz. Bacaklarınızı yukarı kaldırmanıza rağmen tansiyonunuz normal seviyesine yükselmiyorsa fistülünüze dokunarak sesinde bir azalma olup olmadığını kontrol etmelisiniz.Tansiyonunuz yükselmiyorsa ve fistülünüzün sesinde bir azalma varsa derhal hemşire ve doktorunuza haber vermelisiniz.FAZLA SIVI ALIMININ FİSTÜLE ETKİSİ:
Fistül probleminin en çok yaşanma sebebi iki diyaliz arasında fazla sıvı alınması sonucu oluşan fazla kilonun (2,5 - 3 kg'ın üstü) çekilmeye çalışılmasıdır. Sonuç itibari ile hızlı ve fazla sıvı çekimi mecburiyeti yaratan bu durumda yaşanan "hipotansiyon" (tansiyon düşmesi) atakları zaman içinde fistülün tıkanmasına - durmasına sebep olmaktadır.Yukarıda anlattığımız hususlara dikkat ettiğinizde çok daha uzun ömürlü bir fistüle sahip olacağınızı ve diyalizinizin daha kaliteli olacağını unutmamalısınız.FİSTÜL HASTA EĞİTİMİ:• Fistülün bulunduğu kolu her diyaliz öncesi su ve sabun ile yıkayınız.
• Fistüllü kolun üzerine yatmayınız.
• Fistüllü kola dışardan gelebilecek darbelerden koruyunuz.
• Fistüllü koldan tansiyon ölçtürmeyiniz.
• Fistüllü kolla ağırlık kaldırmayınız.
• Fistüllü koldan kan aldırmayınız.
• Fistüllü kolunuzu sıkacak giysiler giymeyiniz.
• Fistüllü kolunuza sıkı bandaj uygulamayınız.
• Diyalizden sonraki gün fistüllü kola lasonil sürünüz.FİSTÜL DURMASINDA EVDE YAPILMASI GEREKENLER:
Eğer evde fistül durmuş veya zayıflamışsa;
• Telefonla merkezimizi arayınız.
• Tansiyonunuzu ölçünüze eğer düşükse ayaklarınızı kalp hizasından yukarıya doğru kaldırınız.
• Fistülün üzerine çok sıcak olmamak kaydıyla sıcak uygulama yapınız.
• Fistülle bağlantılı damar üzerine Lasonil kremle masaj yapınız.
• Ayrıca en kısa zamanda merkezimize geliniz.KATETER HASTA EĞİTİMİ:Evde kateter için yapılması gerekenler;
• Kateterli bölgeyi kesinlikle ıslatmayınız.
• Evde kesinlikle pansuman yapmayınız.
• Kateter yeri ıslanırsa acilen pansumanını sağlık kurulışunda değiştiriniz.
• Kateter yerinde kızarıklık,şişlik,akıntı,ateş yükselmesi olursa hekiminize veya hemşirenize haber veriniz.
• Evde ateşinizi sürekli kontrol ediniz,37,5 derecenin üzerinde ve üşüme titremeniz olursa hekiminize haber veriniz.
• Haftada 2 kez diyalize giriyorsanız,seans günü haricinde mutlaka diyaliz merkezinize giderek pansuman yaptırınız.
• Kateteri başka amaçla (kan vermek,ilaç vermek vs.) kullandırmayınız.

Fistül ( Arteriovenous fistulas) Nedir?

Fistül böbrek yetmezliği için böbrek makinasıyla diyaliz (hemodiyaliz) tedavisi altındaki hastaların uzun süreli olarak rahat bir şekilde dialize girebilmeleri için yapılan bir damar operasyonudur.

Böbrek Yetmezliği düşünülen hastalara hemodiyalize alınmadan 3-4 ay önceden Fistül operasyonu yapılmalıdır. Bu şekilde hemodiyaliz gereksinimi olduğunda hastaya katater takılması gerekmeden, rahat bir şekilde diyalize alınabilir.

Fistül Ameliyatı nasıl yapılır?

Fistül operasyonu ameliyathane şartlarında lokal anestezi altında yapılır. Lokal anestezi sebebiyle hastaların ağrı duymaları çok azdır. Fistül ameliyatı hayati tehlike oluşturma ihtimali çok az olmakla birlikte, böbrek yetmezliğinin ve hastada bulunan diğer rahatsızlıklara bağlı genel durum bozukluğu hayati tehlike oluşturabilir.

Operasyon sırasında el bileğinde veya dirsekte atardamar ile toplardamar birleştirilir. Böylece atardamardaki kanın bir kısmı doğrudan toplardamara geçer. Operasyon süresi yarım saat ile 3 saat arasında değişebilir.

Hastalar operasyon sonrası 2-3 saat kadar kanama, erken tıkanma gibi sorunları yakından izlemek amacıyle hastanede gözlem altında tutulur. Hastaların operasyon sonrası 8-12 saat elini kullanmaması kanama riskini azaltmak açısından önemlidir.

Hastalara operasyondan sonrası günden itibaren fistül geliştirici eksersizler önerilmektedir.

Hastalara 10 gün kadar günaşırı pansuman yapılması uygundur.

Hemodiyalize girmek için fistülün alternatifleri nelerdir ve fistülün bu yöntemlere üstünlükleri nelerdir?

Katater: Plastik malzemeden özel olarak imal edilmiş, kasıktan, boyundan veya omuzdan büyük bir damara takılan materyeldir. Katater özelliğine göre kısa süreli kullanım için (1 hafta ile 1 ay arasında) uygundur. Fistülün olgunlaşması için 1-3 ay kadar süre gerektiği için bu sürede kataterle girilmesi tercih edilir. Katater uygulamasının sakıncaları enfeksiyon riski, kısa sürede tıkanması, takılırken oluşabilecek kalp , akciğer ve damar yaralanmaları riski, kataterin devamlı yerinde kalması ile günlük yaşamında ve giyinip soyunmada kısıtlama yaratmasıdır.

Yapay damar(Greft) : Hastanın fistül şansını kaybettiği veya damar yapısının fistüle uygun olmadığı durumlarda kullanılan bir tekniktir. Yapay damarın teknik olarak uygulanması daha zor ve ekonomik olarak daha masraflıdır. Yapay damarın ömrü fistüle göre daha az olup, ayrıca komplikasyon ( pıhtı oluşumu, enfeksiyon , damar genişlemesi vb.) oranı daha yüksektir.

Hemodiyalize giriş yolu için hangi tekniğin uygun olduğu konusunda hasta, nefrolog ve damar cerrahının ortak değerlendirmesi ile karar verilecektir.

Fistül ameliyatının başarısı nedir ve başarıyı etkileyen faktörler nelerdir?

Fistül ameliyatının başarısı %70-90 arasında değişebilmektedir. Fistül ameliyatının başarısızlığı veya yeterli akım oluşmaması halinde tekrarlayan girişimler gerekebilir. Damar cerrahınız tarafından ilk muayenede damar yapılarınız muayene ile değerlendirilir.

Fistül operasyonlarında başarıyı etkileyen üç sebep vardır:

1) Atardamarın kalitesi: Atardamarın kireçsiz ve yeterli kan akımını sağlayabilecek derecede genişlemeye uygun esnek yapıda olmalıdır. Şeker hastalarında, ileri derecede yaşlı ve damarlarında kireçlenme öyküsü bulunanlarda bu sebeple başarı şansı daha azdır.

2) Toplardamarın kalitesi: Ameliyat için uygun genişlikte toplardamar bulunması gerekir. Ayrıca toplardamar sisteminde tıkanma olmamalıdır. Şeker hastalarında ve bayanlarda bu damar yapısı daha az gelişmiş olabilir. Ayrıca fistül planlanan koldan gereksiz enjeksiyon ve katater uygulamaları damar yapısını bozarak fistül kalitesini ve başarısını etkiler.

3) Cerrahi teknik ve tecrübe: Bu ameliyat bu konuda deneyimli ve ameliyatın yaratabileceği sorunları giderebilecek damar cerrahisi eğitimi almış kişiler tarafından yapılmalıdır. Hastanın en fazla 4-6 kez fistül denemesine şansı vardır. Bu şansın en uygun şekilde kullanılması çok önemlidir.

Fistül operasyonunun yaratabileceği sorunlar nelerdir?

Tıp biliminde her girişimin yarattığı sorunlar vardır. Bu sorunlar nadir görülsede hastanın önceden bilgi sahibi olması tedaviye katkı açısından önemlidir. Fistülün yaratabileceği başlıca sorunlar şunlardır:

1) Kanama : Ameliyattan sonra az miktarda bir sızıntı olabilir. Bu durumda pansumanı değiştiriniz ve steril gazla fistül üzerine hafifçe bastırınız. Aşırı kanamalarda ise paniğe kapılmayınız ve fistül üzerine kanamayı durduracak derecede baskı uygulayarak hastaneye başvurunuz.

2) Tıkanma: Fistülde kanın pıhtılaşmasına bağlı tıkanma oluşabilir. Çalışan fistülün tıkanması durumunda ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale ile fistül tekrar açılabilir. Bu konuda ilk 24-48 saat içinde müdahale yapılması önemlidir.

Önemli Not: Fistül yapılan her hasta fistülünün çalışıp çalışmadığını izlemelidir. Çalışan fistülde titreşim ( thrill ) hissedilir. Titreşimin kaybı durumunda kesinlikle doktorunuza danışınız .

3) Enfeksiyon: Fistül bölgesinde yara enfeksiyonu görülebilir.

4) Kolda kalınlık artışı (Ödem) : Damar sistemi yapılan işlem sebebiyle yüksek basınca maruz kaldığı için kolda bir miktar ödem beklenir.

5) Fistül akımının yetersiz veya aşırı olması: Bu durumda fistülün tekrar açılması, kapatılması veya tamiri gerekebilir.

6) Elde dolaşım bozukluğu: Fistül ele giden kan miktarının azalmasına yol açar. Bu damar ağı yetersiz kişilerde elde soğuma, soğukluk, hareketlerde azalma gibi sorunlara yol açar. Bu durumda fistülün kapatılması gerekebilir. Uygun şekilde ve zamanında müdahale edilmezse parmakların ve elin çok nadirde olsa kaybına yolaçabilir.

7) Damar Genişlemesi (anevrizma) :Zamanla fistül yapılan koldaki damar yapıları genişler. Bu genişlemeler ileri dereceye vardığında tehlike yaratabileceği için müdahale gerekebilir.

8) Sinirsel bozukluklar: Damar yapılarının sinirler üzerine baskısı veya operasyonun sinirler üzerindeki etkisine bağlı oluşabilir.


ÖNERİLER


l Her hasta fistülün çalıştığını kontrol etmelidir. Fistülde titreşim azaldığında veya kaybolduğunda doktorunuza başvurunuz.

l Fistüllü kolun temizliğine önem veriniz. Dializ günü sabahı kolunuzu sabunla iyice yıkayınız .

l Fistül hemşire tarafından kullanılırken iğne girişleri değiştirilmelidir. Bu iğnenin yaptığı hasarın düzelmesi için süre sağlayacağı için fistülün uzun süre kullanılmasını sağlar. Hemşirenize iğne girişlerinin değişmesi konusunda destek veriniz.

l Doktorunuz önerdiği şekilde fistüllü kol ile eksersiz yapınız.

l Aşırı tansiyon düşmesinden sakınınız. Bayılma, başdönmesi veya düşme sonrası fistülünüzü kontrol ediniz.

l Fistüllü kolunuzdan tansiyon ölçtürmeyin.

l Fistüllü koldaki damarlar ilaç verilmesi, serum takılması ve kan alınması için kullanılmamalıdır.

l Kolunuzu sıkan kıyafetler giymeyiniz.

l Fistüllü kol üzerine yatmayınız.

l Fistüllü kol ile çok ağır işler yapmayınız.

l Kesici ve delici aletler kullanırken çok dikkatli olunuz. Kolunuzu her türlü travmadan koruyunuz. Kolunuza yönelik bir kesi veya çarpmada aşırı kanamalar oluşabilir.

l Kanama durumunda kanama üzerine baskı uygulayarak en yakın hastaneye başvurunuz .

l Sigara içmeyiniz.

Sonuç olarak fistül bazı sorunlar içerebilsede hemodiyaliz hastası için en kolay, konforlu ve tercih edilen girişim yoludur. Fistülünüzü sizin yaşam kaliteniz ve sürenizi etkileyen bir organınız olarak görünüz. Onu her türlü kaza ve olumsuz etkenlerden koruyunuz.

Alıntı http://www.damaryolu.net/hasta_e%F0itimi.htm

Hayat paylaştıça güzeldir,ve sanatla dahada güzelleşir...Smile
KURALLAR lTAMAMLAYICI TIP l
l KRONİK HASTALIKLARDA ÇALIŞMA METODU l
(En son düzenleme: 08-14-2010 06:24 AM fantastic.)
07-08-2006 04:28 AM
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
emos24 Çevrimdışı
En eski üye
*****

Mesajlar: 454
Katılım: Jul 2006
Karma Puanı: 10
Mesaj: #2
RE: FİSTÜL NEDİR BAKIMI NASIL OLUR
selam arkadaşlar fistülle başım gerçekten dertte fistülüm 4 yıllık ilk fistülüm şuana dek koluma karşı çok titizdim iğne girişlerine çok dikkat ederdim eve geldiğimde bir güzel yıkayıp lasonil sürerdim bazı şeylere dikkat ederdim son 3 aydır diyalizin 3.saattinde ateşim yükseliyordu birçok tetkik yapıldı fakat hiçbir sonuca ulaşamadık taki üniv. hastanesine gidene kadar.fistül enfeksiyondan şüphelendiler lökosit sintigrafisi çekildi hemokültür alındı fakat hemokültür steril kaldı kanda enfeksiyona dair hiçbir bulguya rastalanamadı.fakat sintigrafide fistül enfeksiyonu çıktı doktorlar kadar bende şaşırdım çok nadir görülen bir vakaymış çünkü herhangi bir belirtisi yoktu kolumda ne bir kızarıklık ,ağrı,şişme hiçibir şey yoktu.o kadar da özen gösterirdim titiz davranırdım .ama işte neyin ne olacağı hiç belli olmuyor şuan için antibiyotik kullanıyorum fakat inatçı bir enfeksiyon çıktı..arkadaşlar biliyoruz ki fistül bizim için çok kıymetli .herşeye dikkat edelim.)))))))

İnsanların en büyük dostu, ZORLUKLARDIR ; çünkü insanları karşılaştıkları ZORLUKLAR kuvvetlendirir....
12-08-2006 06:09 AM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
fantastic Çevrimdışı
Site yöneticisi
*******

Mesajlar: 1,333
Katılım: Jul 2006
Karma Puanı: 17
Mesaj: #3
RE: FİSTÜL NEDİR BAKIMI NASIL OLUR
artik gecti sanirim : ) ALlahin izniyle : )

Arkadaslar birde bu fistul bölgesi zamanla büyüyor,bunu engellemecek için bir yol bilen varmi ? ben igne yerlerine lasolin sürüyorum,ama fistul ameliyati olan yer hafif sis gibi,buna cözümü olan varsa sevinirim : )

Hayat paylaştıça güzeldir,ve sanatla dahada güzelleşir...Smile
KURALLAR lTAMAMLAYICI TIP l
l KRONİK HASTALIKLARDA ÇALIŞMA METODU l
08-02-2007 07:59 AM
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
UMUDUN Çevrimdışı
Aileden
*****

Mesajlar: 179
Katılım: Aug 2007
Karma Puanı: 5
Mesaj: #4
RE: FİSTÜL NEDİR BAKIMI NASIL OLUR
:)Ben,diyalizdeyken iğne yerlerime sıcak su pansumanı yapıyordum hem yumuşatıyordu yani pamuk gibi oluyodu birde diyalize girmeden yarım saat bir zaman varken bir krem vardı küçük tüplerde ondan sürüyorduk iğneyi vurdukları zaman hiç bişey hissetmiyoduk.İğne yerlerimiz öyle kalınlaşıyoduki iğneyi bastır bastır iğne girmiyodu. Özellikle çocuklar, çok sıkıntı çekiyolardı bunu kullandıtan sonra çocuklar bile çok rahat diyalize giriyolardı.Wink
08-05-2007 09:26 PM
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
semerkand/hasan Çevrimdışı
Aileden
*****

Mesajlar: 678
Katılım: Jul 2007
Karma Puanı: 11
Mesaj: #5
RE: FİSTÜL NEDİR BAKIMI NASIL OLUR
valla arkadaşlar ben hiç umursamadım simdi aynı belediyenin su boruları gibi oldu kendim bile taka bikliyom aman ha füstül ve damarlarınıza iyi bakın ben bakmadımda ne oldu sanki şimdi yeni füstüle hoş geldin eskiye elvada sdiycez bakalım şimdi kaeerliyim fis fos diyelim yıola devam edelim beni ençokta küçük kader arkadaşlarım üzüyo onlara hiç dayanamıyom onların sıkıntısı benim olsun onlar benim canlarım çok üzülüyom yaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

    
Adımlarımızın gittiği yere, kalbimiz varmıyor gibi...

Gözlerimizin değdiği yere, gönlümüz dokunmuyor gibi...

Yürü ama ruhun geride kalmasın!

Öyle u/yan ki güneş senden sonra u/yansın....
10-19-2007 03:46 AM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
fantastic Çevrimdışı
Site yöneticisi
*******

Mesajlar: 1,333
Katılım: Jul 2006
Karma Puanı: 17
Mesaj: #6
RE: FİSTÜL NEDİR BAKIMI NASIL OLUR
aynen abi bende onlari görünce o incecik damarlari,yani yürekleri görmek cok üzücü ama hayat iste Allah onlara yardım etsin,fistul olayina gelince gercekten dikkat etmek lazim,orumcek adama bağladık zaten ağ kartusu hesabi,benim bilektede biraz büyüyor bende cozum ariyorum,hafif bir spor bilekliği önerdiler öyle bisey alacam,bide genelde insanlar dikkat etmiyor ama hemşirelere aynı yerden girilmemesi konusunda israrcı olun takipci olun : ) aman ha örümcek adam olmak kolay değil Smile

Hayat paylaştıça güzeldir,ve sanatla dahada güzelleşir...Smile
KURALLAR lTAMAMLAYICI TIP l
l KRONİK HASTALIKLARDA ÇALIŞMA METODU l
10-19-2007 04:31 AM
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
efeturk Çevrimdışı
Aileden
*****

Mesajlar: 55
Katılım: Sep 2007
Karma Puanı: 0
Mesaj: #7
RE: FİSTÜL NEDİR BAKIMI NASIL OLUR
O küçük kremin ismi EMLA Wink bende kullanıyorum fistülüm yeni ve bi kaç defa diyalizde şişti çıkardılar kateterden aldılar he bu arada kalıcı kataterim var ondan giriyorum şu an fistül dinlenmeye alındı Wink

[Resim: att022425foir7.gif]
VUR DÜNYANIN ÇARKINA VUR VUR ! !
[Resim: ken100lbqt2.gif]
10-26-2007 09:18 AM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
NuRSe Çevrimdışı
Aileden
*****

Mesajlar: 12
Katılım: Dec 2007
Karma Puanı: 0
Mesaj: #8
RE: FİSTÜL NEDİR BAKIMI NASIL OLUR
slm arkadaşlar bu siteye yeni katıldım hemen hemen her konuya göz attım maşallahınız var ve gerçekten sizleri tebrik ediyorumm..bilinçli bir hastasınız...size tavsiyem hemşirenize neyi hangi tedaviyi ne şekilde ve neden yaptığını mutlaka sorun...çoğunuz biliyorsunuz ama ben bir kaç açıklama yapmak istiyorum..

Doktorunuz önerdiği şekilde fistüllü kol ile eksersiz yapınız.:::::
==>egzersizler damarlarınızın gelişmesini ve fistülünüzün sağlıklı çalışmasına yardımcı olacaktır...egzersiz yapın ve sıcak uygulamayıda aksatmayınn....

Aşırı tansiyon düşmesinden sakınınız. Bayılma, başdönmesi veya düşme sonrası fistülünüzü kontrol ediniz.::::
==>öncelikle yeni bir fistül ise tansiyon düşmesinden gerçekten sakının bu gibi durumlarda başdönmesi mide bulantısı vs.hissettiğinizde sağlık personeline mutlaka haber verin...

Kolunuzu sıkan kıyafetler giymeyiniz.::::
==>arkadaşlar burda amaç sıkı giysiler vs. kan dolaşımını zayıflatacağı için fistülünüz yeterli beslenemez gelişemez..ayrıca diyaliz esnasında da ven basıncının yükselmesine neden olabilir...

fistülünüze dikkat edin.....
12-09-2007 06:42 PM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
fatih Çevrimdışı
Forum yöneticisi
*****

Mesajlar: 506
Katılım: Apr 2007
Karma Puanı: 10
Mesaj: #9
RE: FİSTÜL NEDİR BAKIMI NASIL OLUR
nurse merhaba aramıza hoşgeldın bılgılerın tesekurler hasta olmamana ragmen bıze verdıgın destek ıcın tesekurler sevgılerle paylasımlarını beklıyoruz Smile
12-10-2007 12:59 AM
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
ladylover Çevrimdışı
Aileden
*****

Mesajlar: 33
Katılım: Jul 2007
Karma Puanı: 3
Mesaj: #10
RE: FİSTÜL NEDİR BAKIMI NASIL OLUR
slm nurse aramıza hoşgeldin sağlıklı olupta sitemize katılmana çok sevindim:)ve paylaşımların için teşekkürler ...

Gölgeler Düşsede Yüreginin Üstüne,Güneşi Sakın Söndürme.Eğer Umut Yoksa,Yaşam Çok Uzak Kalır İnsana.Unutma;Senden Bir Tane Daha Yok Bu Dünyada...Gülümsemeyi Aslaa Unutma...
12-10-2007 01:05 AM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
emos24 Çevrimdışı
En eski üye
*****

Mesajlar: 454
Katılım: Jul 2006
Karma Puanı: 10
Mesaj: #11
RE: FİSTÜL NEDİR BAKIMI NASIL OLUR
merhabalar nurse hoşgeldin aramıza sanırım hemşiresiniz(nick den dolayı) bizim sitemizde hasta ,sağlıklı hiç farketmiyor sitemiz herkese açıktır.paylaşımlarınızı bekliyoruz.Wink

İnsanların en büyük dostu, ZORLUKLARDIR ; çünkü insanları karşılaştıkları ZORLUKLAR kuvvetlendirir....
12-10-2007 01:14 AM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
NuRSe Çevrimdışı
Aileden
*****

Mesajlar: 12
Katılım: Dec 2007
Karma Puanı: 0
Mesaj: #12
RE: FİSTÜL NEDİR BAKIMI NASIL OLUR
fatih demiş kinurse merhaba aramıza hoşgeldın bılgılerın tesekurler hasta olmamana ragmen bıze verdıgın destek ıcın tesekurler sevgılerle paylasımlarını beklıyoruz Smile

tşk ederim fatih hoşbuldukk...inşallah sizlerle iyi vakitler geçiricez...bende burayı bulduğuma çok sevindim...Big Grin

hepinizi tanımak isterim....
12-10-2007 03:52 AM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
NuRSe Çevrimdışı
Aileden
*****

Mesajlar: 12
Katılım: Dec 2007
Karma Puanı: 0
Mesaj: #13
RE: FİSTÜL NEDİR BAKIMI NASIL OLUR
ladylover demiş kislm nurse aramıza hoşgeldin sağlıklı olupta sitemize katılmana çok sevindim:)ve paylaşımların için teşekkürler ...

canım benim teşk ederim hoşbuldukk....Big Grin
12-10-2007 03:53 AM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
NuRSe Çevrimdışı
Aileden
*****

Mesajlar: 12
Katılım: Dec 2007
Karma Puanı: 0
Mesaj: #14
RE: FİSTÜL NEDİR BAKIMI NASIL OLUR
emos24 demiş kimerhabalar nurse hoşgeldin aramıza sanırım hemşiresiniz(nick den dolayı) bizim sitemizde hasta ,sağlıklı hiç farketmiyor sitemiz herkese açıktır.paylaşımlarınızı bekliyoruz.Wink

Big GrinBig GrinBig Grin......hoşbuldum canım..evet doğru bildin hemşireyim..amacım tecrübelerimizi paylaşmak....
12-10-2007 03:55 AM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
fatih Çevrimdışı
Forum yöneticisi
*****

Mesajlar: 506
Katılım: Apr 2007
Karma Puanı: 10
Mesaj: #15
RE: FİSTÜL NEDİR BAKIMI NASIL OLUR
nurse nerde hangı diyalliz merkezınde hemsıresınız bu arada fatih samsunda oturuyorum 19 mayıs unıversıtesı hemodiyalizve onkoloji merkezınde yaklasık olarak 1.5 seneden berı dıyaliz tedavısı goruyorum naklı beklıyorum allahın ızınıyle sevgılerle allaha emanet ol gercekten cok sevındık senı aramızda gormekten Smile bız burda bır aıleyız gercekten her gun beraberız aramızda sıkı bır bag oluştu senıde aramızda gormek bıze mutluluık verır sevgılerle
12-10-2007 08:08 AM
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
NuRSe Çevrimdışı
Aileden
*****

Mesajlar: 12
Katılım: Dec 2007
Karma Puanı: 0
Mesaj: #16
RE: FİSTÜL NEDİR BAKIMI NASIL OLUR
fatih demiş kinurse nerde hangı diyalliz merkezınde hemsıresınız bu arada fatih samsunda oturuyorum 19 mayıs unıversıtesı hemodiyalizve onkoloji merkezınde yaklasık olarak 1.5 seneden berı dıyaliz tedavısı goruyorum naklı beklıyorum allahın ızınıyle sevgılerle allaha emanet ol gercekten cok sevındık senı aramızda gormekten Smile bız burda bır aıleyız gercekten her gun beraberız aramızda sıkı bır bag oluştu senıde aramızda gormek bıze mutluluık verır sevgılerle

Rize de özel bir merkezde çalışıyorum...bende ailenize katıldım artık benide sizden biri olarak görün....allah acil şifalar versin fatih...
12-13-2007 09:22 PM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
fatih Çevrimdışı
Forum yöneticisi
*****

Mesajlar: 506
Katılım: Apr 2007
Karma Puanı: 10
Mesaj: #17
RE: FİSTÜL NEDİR BAKIMI NASIL OLUR
NuRSe demiş ki
fatih demiş kinurse nerde hangı diyalliz merkezınde hemsıresınız bu arada fatih samsunda oturuyorum 19 mayıs unıversıtesı hemodiyalizve onkoloji merkezınde yaklasık olarak 1.5 seneden berı dıyaliz tedavısı goruyorum naklı beklıyorum allahın ızınıyle sevgılerle allaha emanet ol gercekten cok sevındık senı aramızda gormekten Smile bız burda bır aıleyız gercekten her gun beraberız aramızda sıkı bır bag oluştu senıde aramızda gormek bıze mutluluık verır sevgılerle

Rize de özel bir merkezde çalışıyorum...bende ailenize katıldım artık benide sizden biri olarak görün....allah acil şifalar versin fatih...


her zaman nurse abla bızlerde senın yanındayız sagol Smile sevgılerle
12-14-2007 07:43 AM
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
NuRSe Çevrimdışı
Aileden
*****

Mesajlar: 12
Katılım: Dec 2007
Karma Puanı: 0
Mesaj: #18
RE: FİSTÜL NEDİR BAKIMI NASIL OLUR
Big GrinBig GrinBig Grin......belki sizi şaşırtıcam ama abla olacak kadar da büyük değilim fatih beyyyyyy..
12-15-2007 06:55 PM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
fatih Çevrimdışı
Forum yöneticisi
*****

Mesajlar: 506
Katılım: Apr 2007
Karma Puanı: 10
Mesaj: #19
RE: FİSTÜL NEDİR BAKIMI NASIL OLUR
olsun onemlı degıl sende bızım o zaman kardesımız olursu nurse kardeş Smile nurse hemsire hanım kardesım sımdı oldu herhalde Smile sevgıyle kal
12-16-2007 08:21 AM
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
NuRSe Çevrimdışı
Aileden
*****

Mesajlar: 12
Katılım: Dec 2007
Karma Puanı: 0
Mesaj: #20
RE: FİSTÜL NEDİR BAKIMI NASIL OLUR
fatih demiş kiolsun onemlı degıl sende bızım o zaman kardesımız olursu nurse kardeş Smile nurse hemsire hanım kardesım sımdı oldu herhalde Smile sevgıyle kal

Big Grin teşekkür ederim...
12-21-2007 11:07 PM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
Mesaj Önizleme 


Foruma Git:
Bize Ulaşın | gencdiyaliz | En Üste Dön | İçeriğe Dön | Mobil Versiyon | RSS Beslemesi