Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SAĞLIK RAPORU
Yazar Mesaj
fantastic Çevrimdışı
Site yöneticisi

Karma Puanı: 16
SAĞLIK RAPORU
Bu bölümde ülkemizde ki sağlık raporlariyla ilgili bilgileri paylaşabilrsiniz.

Hayat paylaştıça güzeldir,ve sanatla dahada güzelleşir...Smile
KURALLAR lTAMAMLAYICI TIP l
l KRONİK HASTALIKLARDA ÇALIŞMA METODU l
07-08-2006 04:35 AM
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
Advertisement
senkan Çevrimdışı
Aileden

Karma Puanı: 0
RE: SAĞLIK RAPORU
merhaba arkadaşlar
en 1,5 yıllık nakilliyim ve hiç diyalize girmedim. Şimdi sağlık raporu almak istiyorum. Ne yapmam lazım, nereye başvurmak gerekiyor, % kaç özürlülük veriyorlar. Bu konular hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa bilgilerini benimle paylaşırsanız sevinirim.
08-06-2008 05:41 AM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
tornado Çevrimdışı
Aileden

Karma Puanı: 13
senkan demiş kimerhaba arkadaşlar
en 1,5 yıllık nakilliyim ve hiç diyalize girmedim. Şimdi sağlık raporu almak istiyorum. Ne yapmam lazım, nereye başvurmak gerekiyor, % kaç özürlülük veriyorlar. Bu konular hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa bilgilerini benimle paylaşırsanız sevinirim.

umuda_yolculuk demiş kisayın fantastic;

artık özürlü kimlik kartı yok..yani ayrıca bir kimlik çıkartmıyoruz..böbrek nakli olduktan sonra yani 2006 yılında izlediğim yolu sizlerle paylaşayım..

öncelikle devlet hastanelerinden alınmış elimizde %...olarak gösterilen özürlü olduğunuza dair sağlık kurulu raporu bulunması gerekiyor..bu raporun ve nüfus cüzdanınızın fotokopisi, 2 fotoğraf ile birlikte (rapor aslı gibidir kaşeli olacak aldığımız hastaneden) sosyal hizmetler müdürlüğüne gidiyoruz  orada şahsınızla ve hastalığınızla ilgili bir takım sorular sorularak  form dolduruluyor..bu form online olarak ankara'ya gönderiliyor ve ankarada incelendikten sonra ve onaylanınca nufus genel müdürlüğüne gönderiliyor..ankaradan bağlı bulunduğunuz ilin nufus müdürlüğüne bilgi gelinceye kadar 3 ay gibi bir zaman bekliyorsunuz..3 ay zarfında nufus müdürlüğü ile artık irtibata geçip takip ediyorsunuz, sosyal hizmetlerle işimiz bitiyor..nufus müdürlüğüne %...oranında özürlüdür bilgisi geldiğinde fotoğraf ve nufus cüzdanımızla gidip kimliğimizin arkasında "%..oranında özrülüdür" ibaresi ile birlikte yeniliyoruz..Smile

kolay gelsin..
08-06-2008 06:34 AM
semerkand/hasan Çevrimdışı
Aileden

Karma Puanı: 11
evt biarkadsımda öyle yabmıştı bana asnlatmıtı özurlu kartı kalktını oda demişti tabıkı o diyalzie girmiyoarkadsım oda bu yolları izlemiş ve imdi nufus kağıtınınarkasındaki özurdurumuynan faydalanıyo yanı kart olayı yok tsk

Adımlarımızın gittiği yere, kalbimiz varmıyor gibi...

Gözlerimizin değdiği yere, gönlümüz dokunmuyor gibi...

Yürü ama ruhun geride kalmasın!

Öyle u/yan ki güneş senden sonra u/yansın....
08-06-2008 06:44 AM
senkan Çevrimdışı
Aileden

daha ben sağlık raporunu almadım ki arkaadaşlar. Sizin dedikleriniz için önce raporu almam gerekmiyor mu?
08-07-2008 01:00 AM
tornado Çevrimdışı
Aileden

Karma Puanı: 13
senkan demiş kidaha ben sağlık raporunu almadım ki arkaadaşlar. Sizin dedikleriniz için önce raporu almam gerekmiyor mu?

Bir kisi almis nette gördum umarim yardim ci olur

25 Temmuz 2007 17:02   Düzenle   Sil  
arkadaşlar ben bu gün sağlık raporu aldım. forumda gezindiğimde rapor işini pek kimsenin bilmediğini gördüm. rapor alacak arkadaşların(b)ilgisine sunuyorum..

1- ilk önce mümkün olduğu kadar erken saatte hastaneye gitmelisiniz. saat 8'den önce

2- hastanede sağlık kurulu diye bir birim var oraya bir dilekçeyle başvuruyorsunuz. bu başvuru için 3 adet fotograf gerekiyor.

3- sonra vezneye 127 ytl para yatırıyorsunuz.

4- poliklinikler saat 9 gibi açılıyor size verilen listedeki poliklinikleri teker teker ziyaret ediyorsunuz ve heyet raporu alacağınızı söylüyorsunuz. böylece sıra beklemeden işleminizi yaptırıyorsunuz.

5- dahiliyeciden başlamanız menfaatinize olur çünkü bazı kıl dahiliyeciler tahlil istiyor. bana kılın biri denk geldi. doktor tahlil yaptırmanızı isterse onun ücretini ayrı ödüyorsunuz. yanınızda yeterli miktarda para bulunması menfaatinize tahlil istemezlerse paranız yine cebinizde kalır. (ben akgiğer filmi, kan ve idrar tahlili ve ekg için 37,5 ytl ödedim.)

6- Kurulun saat kaçta toplanacağını mutlaka öğrenin. benim gittiğim hastanede tahlil sonuçları öğleden sonraya kalınca kurula giremedim. orada 12:30- 13:30 arasında toplanıyormuş.

7- rapora alacağınız görevle ilgili bilgileri mutlaka yazdırın. bazı kurumlarda so run çıkabiliyormuş.

(ÖRN:yurdun her yerinde ve her iklim şartında koruma ve güvenlik görevlisi olarak görev yapabilir ve silah kullanabilir gibi.

8- Diğer evraklarınızı da tamamladıysanız artık atandığınız kurumla irtibata geçebilirsiniz.

hepimize hayırlı olsun...

SAĞLIK KURULU RAPORU NASIL ALINIR?

Başvuru Koşulları için Gerekli Belgeler :

1. Varsa sosyal güvence evrağı.

2. 2 adet resim.

3. Nüfus Cüzdanının önlü arkalı fotokopisi.

4. Varsa hastalığı ile ilgili tetkik sonuçları.

5. Hasta, öğrenci ise, öğrenci olduğuna dair belge.

Başvuru Yeri : Hastaneler

Başvuru Şekli : İlgili kişi şahsen başvurmak zorundadır.

birde bunu buldumm

Özürlü raporu nasıl alınır?

SSK sigortalıları en az %40 özürlü raporu almak için başvurularını işverenleri aracılığıyla yapmak zorundalar

Sosyal güvenlik kurumlarımız içinde sakatlıktan dolayı vergi indirim belgesi alınması halinde doğrudan özürlü statüsünden emekli olma hakkı sadece SSK sigortalıları için tanınmaktadır.

ÖZÜRLÜ RAPORU İÇİN NASIL BAŞVURULUR?

Bir hizmet akdine dayalı çalışarak SSK kapsamına giren sigortalılar, vergi indirim hakkına esas özürlü raporu için mutlaka işverenleri aracılığıyla başvuru yapmak zorundalar. Bu nedenle isteğe bağlı SSK sigortalıları ancak bir işyerinde işe girip çalışırken bu başvurularını yapabilirler. Çalışılan işyerinden alınacak hizmet erbabı olunduğunu gösterir belgenin yanında nüfus cüzdanı örneği ve üç adet fotoğrafla ilde bulunuluyorsa Defterdarlık Gelir Müdürlüğüne, bağımsız vergi dairesi bulunan bir ilçede bulunuluyorsa Vergi Dairesi Müdürlüğüne, diğer ilçelerde ise Mal Müdürlüklerine müracaat edilmesi gerekiyor. Bu kurumlar da kişiyi yetkili hastanelerden en yakınına sevk edecekler.

VERGİ İNDİRİMİ BELGESİ NE KAZANDIRIYOR?

Yapılan muayene neticesi çalışma gücünün asgari %80'ini kaybetmiş bulunan hizmet erbabı birinci derece sakat, asgari %60'ını kaybetmiş bulunan hizmet erbabı ikinci derece sakat, asgari %40'ını kaybetmiş bulunan hizmet erbabı ise üçüncü derece sakat sayılır ve aşağıda sakatlık dereceleri itibariyle belirlenen aylık tutarlar, hizmet erbabının ücretinden indirilir. Sakatlık indirimi 2007 yılı için; n Birinci derece sakatlar için 570 Yeni Türk Lirası, n İkinci derece sakatlar için 280 Yeni Türk Lirası, n Üçüncü derece sakatlar için 140 Yeni Türk Lirasıdır. Bu indirimden bakmakla yükümlü olduğu özürlü kişi bulunan serbest meslek erbabı da yararlanır, ancak emekliliğine etki etmez. En az %40 özürlü raporu verilmesi, sadece SSK sigortalıları için vergi indiriminin yanında özürlü statüsünde emeklilik hakkını da sağlar. Özürlü veya malûlen emekli olmakla sırf bu nedenle yaşlılık aylığında düşme meydana gelmez.

ÖZÜRLÜ RAPORUNA İTİRAZ HAKKI VAR MI?

Engellilerin özürlü raporu için müracaatlarında düzenlenen raporlara itiraz hakkı bulunmakta. İtirazlar bir dilekçeyle ve ilk özürlü sağlık kurulu raporunun tasdikli bir örneği ile birlikte, bulunulan ilin sağlık müdürlüğüne yapılabir.

OKUR SORULARINA KISA CEVAPLAR

V. YURTSEVER-ÇORLU- Sosyal Güvenlik sistemimizdeki yeni Reform Yasası yürürlüğe girmeden ertelendiği ve yeni düzenleneceği için bu konuda bir yargıda bulunmak mümkün değil. Mevcut duruma göre ise 09.07.2005 Tarihli 5386 sayılı Kanuna göre merhum eşinizden dolayı dul aylığı alırken, merhum babanızdan dolayı yetim aylığını da birlikte alabilirsiniz. İçiniz rahat olsun. Reform Yasasının iptal edilmiş hali bu hakkınızın yeni dönemde de süreceğini düzenliyordu.

C. ONGUN-İSTANBUL-Bağ-kur'dan normal emeklilik için 25 yıl prim süresini ve 46 yaşı doldurmanız gerekiyor. 310 Günlük SSK süreniz, 20 aylık askerlik borçlanmanız ve 01.06.1984 tarihinden beri kesintisiz devam ettiğini ifade ettiğiniz Bağ-kur sigortalılığınız göz önüne alındığında 25 yıllık sigortalılık süresini doldurmuş 4 aydır da aşmış bulunuyorsunuz. Bundan sonra Bağ-kur sigortalısı olmanızı gerektiren faaliyetinize son vererek Bağ-kur sigortalılığınızı kapatabilir ve 46 yaşınızı dolduracağınız 14.12.2008 tarihinde emeklilik dilekçenizi verebilirsiniz. Hangi basamaktan ne kadar süre prim ödemiş olduğunuz hakkında bilgi vermediğinizden maaşınız için bir şey belirtemiyorum.

(En son düzenleme: 08-07-2008 01:27 AM tornado.)
08-07-2008 01:19 AM
sezen Çevrimdışı
Aileden

Karma Puanı: 4
ben de bir yakınım içn yeni sağlık raporu aldım onu anlatayım belki yardımı olur
her hastanenin sanırım uygulamaları farklı biz şişli etfalden aldık bir hafta kadar kısa bir sürede verdiler raporu önce sağlık kuruluna randevu aldık telefondaan ama çok erken gidersen telden almanagerek kalmıyor oradanda barkot alabiliyorsun ama günleri var sağlık kurulunun sanırım salı ve perşembeleri sağlık kurulu çalışıyor şişlide böyle neyse sağlık kuruluna gitiizde oradan bir form alıyorsunuz dilekçe yani onu doldurup 3 veya 4 fotograf tam hatırlamıyorum kimlik fotokopisi veriyorsunuz kayıt edip sizi ilgili bölüme gönderiyorlar bizim hastalıgımız için mesela nefroloji bölümüne gitmemiz gerek ordada kayıt olduktan sonra içerden çagırıyorlar doktorlardan oluşan bir gurup sizi görüyor gerekiyorsa kan veya bi takım tetkikler isteniyor gerçi bizim hastalımız belli sanmıyorum isticeklerini daha sonra raporu yazyor doktorlar ve hepsi imzalıyor ondan ssonra tekrar sağlık kuruluna geri götürüyorsunuz raporu ve ordan ne zamn gelip raporu alabileceni sölüyolar ve rapor alıyorsunuz inşallah yardımcı olmuştur.
08-07-2008 03:19 AM
alpyyy Çevrimdışı
Aileden

Böbrek nakli olmuş kişilere verilen sağlık raporundaki oran hakkında bilgisi olan var mı ?

Mevzuat'a baktığımda;
ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK,
ÖZÜR DURUMUNA GÖRE TÜM VÜCUT FONKSİYON KAYBI ORANLARI CETVELİ'nin ÜROGENİTAL SİSTEM Başlıklı bölümünde
Renal Transplant (Transplante böbreğin fonksiyonları da değerlendirilecek ve eklenecektir)* %40 yazmaktadır.
Bunun dışında bir deneyimi olan var mıdır.
Teşekkürler
02-27-2009 07:54 PM
umuda_yolculuk Çevrimdışı
^^haYat haBeRciSi^^

Karma Puanı: 1
(02-27-2009 07:54 PM)alpyyy demiş ki  Böbrek nakli olmuş kişilere verilen sağlık raporundaki oran hakkında bilgisi olan var mı ?

Mevzuat'a baktığımda;
ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK,
ÖZÜR DURUMUNA GÖRE TÜM VÜCUT FONKSİYON KAYBI ORANLARI CETVELİ'nin ÜROGENİTAL SİSTEM Başlıklı bölümünde
Renal Transplant (Transplante böbreğin fonksiyonları da değerlendirilecek ve eklenecektir)* %40 yazmaktadır.
Teşekkürler

16/07/2006 ya kadar böbrek nakillilere %80 veriliyordu, bu tarihde çıkan yeni kanun sırf emekli yapmamak için böbrek nakillilere %40 veriyor artık..kreatini değeri biraz yüksek olanlara hesap usulu % oranı belirleniyor..birebir yaşayanlardanım..

[Resim: sdc10437.th.jpg]
03-13-2009 10:31 PM
alpyyy Çevrimdışı
Aileden

(03-13-2009 10:31 PM)umuda_yolculuk demiş ki  
(02-27-2009 07:54 PM)alpyyy demiş ki  Böbrek nakli olmuş kişilere verilen sağlık raporundaki oran hakkında bilgisi olan var mı ?

Mevzuat'a baktığımda;
Teşekkürler

16/07/2006 ya kadar böbrek nakillilere %80 veriliyordu, bu tarihde çıkan yeni kanun sırf emekli yapmamak için böbrek nakillilere %40 veriyor artık..kreatini değeri biraz yüksek olanlara hesap usulu % oranı belirleniyor..birebir yaşayanlardanım..

Cevabınız için teşekkür ederim. Sağlık dolu günler dilerim.
Saygılarımla,
(En son düzenleme: 03-19-2009 01:08 AM umuda_yolculuk.)
03-18-2009 09:57 PM
seda_55 Çevrimdışı
Aileden

ben 2 yıllık böbrek nakilliyim hemşireyim 5 yıldır devlet memuru olarak çalışıyorum acaba ben malülen emekli olabilirmiyim ?eskiden 10 yıldı şimdi kaç yıl bilen varmı ayrıca % kaç rapor verirlerse olabilirim emekli olamazsam ilerde aldığım özürlü raporu ne işime yarar onuda bilmiyorum.cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.
03-18-2009 11:46 PM
^^haYat haBeRciSi^^

(03-18-2009 09:57 PM)alpyyy demiş ki  Cevabınız için teşekkür ederim. Sağlık dolu günler dilerim.
Saygılarımla,

aydınlatabildiysem ne mutlu..bende sağlıklı günler dilerim..
(03-18-2009 11:46 PM)seda_55 demiş ki  ben 2 yıllık böbrek nakilliyim hemşireyim 5 yıldır devlet memuru olarak çalışıyorum acaba ben malülen emekli olabilirmiyim ?eskiden 10 yıldı şimdi kaç yıl bilen varmı ayrıca % kaç rapor verirlerse olabilirim emekli olamazsam ilerde aldığım özürlü raporu ne işime yarar onuda bilmiyorum.cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

öncelikle yeni hayatınız kutlu olsun..siz 2 kere bizdensiniz..hem nakilli olarak hemde hemşire olarak..biliyorsunuz biz diyalize girerken en çok hemşire arkadaşlarla aile gibi oluruz..Wink

dediğim gibi önceden transplantasyon hastalarına %80 özürlü raporu veriliyordu, emekli olabilmek için ise;

1-ilk defa çalışmaya başladığınızda aynı hastalığı taşımayacaksınız,

2-%66 çalışma gücü kaybınız olacak,

3-1800 iş günü 5 yıl hizmet yılınız dolmuş olacak..

bu maddelere uyumlu iseniz hemen emekli olabiliyordunuz..ki zaten %80 rapor veriliyordu..fakat; 16/07/2006 da çıkan yeni kanunda nakil hastalarına %40 oranında özürlü raporu verilmeye başlandıki malulen emekli olamasınlar diye..ancak -ALLAH korusun- ek başka bir rahatsızlığınız varsa mesela; ortopedik, ürolojik, göz vs.. ya da kreatinin değeriniz normal sınırlardan yüksekse özel bir formülle kurul tarafından hesaplanarak %40 üzerine ekleniyor eğer %66 yı geçerseniz yine emekli olabiliyorsunuz..

emekli olamazsanız bile alacağınız özürlüdür sağlık raporu ile -özürlü kartı- çıkartıyorsunuz ve ulaşım, iletişim vs gibi özel indirimlerden yararlanabiliyorsunuz..

(En son düzenleme: 03-19-2009 01:34 AM umuda_yolculuk.)
03-19-2009 01:10 AM
seda_55 Çevrimdışı
Aileden

teşekkürler ''umuda yolculuk''. üre kreatinin normal ama başka rahatsızlıklarımda var bunların hepsini toplayıp çıkarınca belki 66 yı buluruz ama 5 yıl konusuna çok sevindim inşallah olur bir araştıracağım çok teşekkürler kendinize iyi bakın
03-19-2009 05:00 PM
^^haYat haBeRciSi^^

(03-19-2009 05:00 PM)seda_55 demiş ki  teşekkürler ''umuda yolculuk''. üre kreatinin normal ama başka rahatsızlıklarımda var bunların hepsini toplayıp çıkarınca belki 66 yı buluruz ama 5 yıl konusuna çok sevindim inşallah olur bir araştıracağım çok teşekkürler kendinize iyi bakın

canım üre kreatinin iyi olsun gerisi mucadeleyle bir şekilde olur zaten...allah gönlüne göre versin..Smile

03-19-2009 09:01 PM
Gülsen Çevrimdışı
Özel Üye

Karma Puanı: 15
(03-19-2009 01:10 AM)umuda_yolculuk demiş ki  dediğim gibi önceden transplantasyon hastalarına %80 özürlü raporu veriliyordu, emekli olabilmek için ise;

1-ilk defa çalışmaya başladığınızda aynı hastalığı taşımayacaksınız,

2-%66 çalışma gücü kaybınız olacak,

3-1800 iş günü 5 yıl hizmet yılınız dolmuş olacak..

bu maddelere uyumlu iseniz hemen emekli olabiliyordunuz..ki zaten %80 rapor veriliyordu..fakat; 16/07/2006 da çıkan yeni kanunda nakil hastalarına %40 oranında özürlü raporu verilmeye başlandıki malulen emekli olamasınlar diye..ancak -ALLAH korusun- ek başka bir rahatsızlığınız varsa mesela; ortopedik, ürolojik, göz vs.. ya da kreatinin değeriniz normal sınırlardan yüksekse özel bir formülle kurul tarafından hesaplanarak %40 üzerine ekleniyor eğer %66 yı geçerseniz yine emekli olabiliyorsunuz..

emekli olamazsanız bile alacağınız özürlüdür sağlık raporu ile -özürlü kartı- çıkartıyorsunuz ve ulaşım, iletişim vs gibi özel indirimlerden yararlanabiliyorsunuz..

Umuda Yolculuk Özürlü Raporundaki özürlülük oranı ile Sosyal Sigortalar Kurumu hastanelerinin sağlık kurullarından malül olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu başka birşey.. İkiside hastaneden alınıyor ama birinde iş göremezlik durumuna bakılıyor ve bununda özürlülükle ilgisi yok.Neden diyeceksin ben nakil oldum malulen emekliyim hastaneden rapor aldım..Ankaraya gönderdim değerlendirdiler ve %66'dan fazla iş göremezlik raporu verdiler..Ama özürlü raporu için başvurdum ondaysa %40 özürlüdür diye rapor aldım ayrıca kart çıkarttım..

Ben ikisininde ayrı ayrı yapıldığını biliyorum..Düzeltmek amaçlı söyledim bunu çünkü özürlülük raporu ile malulen emekli olunamıyor.Sosyal Sigortalar Kurumu hastanelerinin sağlık kurullarından malül olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu adı altında ayrı rapor var..Onuda yine hastaneden alıyorsun!! Bu raporu hastane Ankaraya yolluyor..Ankara %kaç iş göremezlik olduğuna orası karar veriyor..Özürlülük başka birşey bu rapor başka..

Biraz karışık anlattım ama anlaşıldımı bilmem..Seda Hn. anlaşılmadıysa ayrıca bilgi verebilrim.Ben bu raporları alalı 1 yıl oldu..

Sevgiler..

Sen yoktun, ben yalnız kalmayı öğrendim,
Acıya duvar gibi durmayı öğrendim,
Kaybolmuş bir dilin sözcükleri gibi
Köksüz, bağsız durmayı öğrendim

Vazgeçtiysem hep sağanak yağışlarından
Vazgeçtiysem bitmek bilmez kışlarından
Korkma kimseye ödenecek borcum yok
YOKSAYMAYI BEN SENDEN ÖĞRENDİM!!!
(En son düzenleme: 03-20-2009 01:32 AM Gülsen.)
03-20-2009 12:48 AM
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
seda_55 Çevrimdışı
Aileden

teşekkürler gülşen hanım evet bu konudaki tecrübelerinizi öğrenmeyi çok isterim
03-31-2009 04:56 PM
Gülsen Çevrimdışı
Özel Üye

Karma Puanı: 15
(03-31-2009 04:56 PM)seda_55 demiş ki  teşekkürler gülşen hanım evet bu konudaki tecrübelerinizi öğrenmeyi çok isterim

Rica ederim seda hn. burada tecrübelerimizi paylaşmak için bulunuyoruz..

Sağlıcakla kalın..

Sen yoktun, ben yalnız kalmayı öğrendim,
Acıya duvar gibi durmayı öğrendim,
Kaybolmuş bir dilin sözcükleri gibi
Köksüz, bağsız durmayı öğrendim

Vazgeçtiysem hep sağanak yağışlarından
Vazgeçtiysem bitmek bilmez kışlarından
Korkma kimseye ödenecek borcum yok
YOKSAYMAYI BEN SENDEN ÖĞRENDİM!!!
03-31-2009 07:13 PM
Mesaj Önizleme 

Foruma Git:

Bize Ulaşın | gencdiyaliz | En Üste Dön | İçeriğe Dön | Mobil Versiyon | RSS Beslemesi